Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OCHRONA ZDROWIA , AKTUALNOŚCI , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

July 4, 2016

Kompleksowe usługi na rzecz szpitala a stawka VAT

0 1074

Czynności pomocnicze wykonywane przy pacjentach na polecenie personelu będą korzystać ze zwolnienia w podatku VAT. Natomiast usługi utrzymania czystości w obiektach szpitalnych, transportu wewnątrzzakładowego, obsługi kuchenek oddziałowych podlegają opodatkowaniu podstawową stawką 23%.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 15 czerwca 2016 roku nr IBPP3/4512-361/16/JP.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Spółka, która zamierza świadczyć usługi w obiektach szpitalnych, polegające na kompleksowym, utrzymaniu czystości. W ramach umowy oprócz usług utrzymania czystości, będą wykonywane takie czynności jak:

  • transport wewnątrzzakładowy: dostarczanie materiałów do badań laboratoryjnych, transport leków z apteki szpitalnej na oddziały, transport pościeli brudnej i dostarczanie czystej,

  • obsługa kuchenek oddziałowych: pomoc w rozdawaniu posiłków oraz czynności porządkowe po podaniu posiłków,

  • czynności pomocnicze wykonywane przy pacjentach na polecenie personelu: czynności związane z utrzymaniem higieny pacjentów (kąpiel, zmiana bielizny itp.), transport pacjenta miedzy oddziałami, pomoc przy karmieniu pacjentów.

Spółka nie jest podmiotem leczniczym zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy o działalności leczniczej. Usługi będą wykonywane przez osoby nie będące personelem wykwalifikowanym medycznym, jedynie pod nadzorem i na zlecenie personelu szpitalnego. Natomiast przedmiotowe usługi będą realizowane na rzecz podmiotu leczniczego, wyłącznie na jego terenie.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy zastosowanie stawki „zw” dla przedmiotowych usług jest prawidłowe i podlega pod art. 43 ust. 1 pkt 18 i 18a.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy w pierwszej kolejności wskazał, iż dla zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług do przedmiotowych usług decydujące znaczenie ma wykazanie celu wykonywanych usług, tj. że ich zadaniem w zakresie opieki medycznej jest profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywrócenie i poprawa zdrowia. Ze zwolnienia będą generalnie korzystać tylko te czynności, które mają charakter diagnostyczny lub terapeutyczny.

Zatem biorąc pod uwagę opis zdarzenia przyszłego, obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego a także istniejące orzecznictwo TSUE organ podatkowy stwierdził, że tylko część usług świadczonych przez Spółkę korzysta ze zwolnienia od podatku VAT określonego w art. 43 ust. 1 pkt 18a ustawy o podatku od towarów i usług, jako usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia świadczone na rzecz podmiotów leczniczych na ich terenie. Będą to czynności pomocnicze wykonywane przy pacjentach na polecenie personelu: czynności związane z utrzymaniem higieny pacjentów, transport pacjenta miedzy oddziałami, pomoc przy karmieniu pacjentów.

Wynika to z faktu, że przedmiotowe czynności zmierzają do zaspokajania podstawowych potrzeb i wykonywania podstawowych zabiegów niezbędnych przy prawidłowym leczeniu człowieka, wspomagając tym samym proces leczniczy, jak również chronią pacjenta przed dalszymi powikłaniami i chorobami, co nadaje im cechy typowo medyczne. Usługi te mają zatem niewątpliwy związek z opieką medyczną nad pacjentami podmiotów leczniczych i przyczyniają się do zachowania, ratowania, przywracania i poprawy zdrowia pacjentów, a także posiadają charakter profilaktyczny.

Natomiast pozostałe wymienione we wniosku usługi, tj. utrzymanie czystości w obiektach szpitalnych, dostarczanie materiałów do badań laboratoryjnych, transport leków z apteki szpitalnej na oddziały, transport pościeli brudnej i dostarczanie czystej oraz pomoc w rozdawaniu posiłków oraz czynności porządkowe po podaniu posiłków nie korzystają ze zwolnienia od podatku. Bowiem Spółka nie jest podmiotem leczniczym, a wymienione wyżej usługi nie są usługami w zakresie opieki medycznej, służącymi profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, ani też ściśle z tymi usługami związanymi. Czynnościom tym nie można również przypisać celu terapeutycznego. Zatem nie sposób uznać, że wymienione wyżej usługi są świadczeniami zdrowotnymi wykonywanymi w stosunku do chorych, mającymi cel terapeutyczny. Zapewniają one jedynie prawidłowe funkcjonowanie podmiotu leczniczego pod względem technicznym i porządkowym oraz zapewniają utrzymanie prawidłowych warunków sanitarno-higienicznych pomieszczeń szpitalnych. W odniesieniu do ww. czynności nie jest zatem spełniona przesłanka przedmiotowa warunkująca zastosowanie zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18a ww. ustawy. W konsekwencji usługi te podlegają opodatkowaniu podstawową stawką 23%.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 18a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.