Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OŚWIATA I KULTURA

April 9, 2015

Komponowanie utworów muzycznych oraz tworzenie tekstów a stawka VAT

0 1134

Uzyskiwane przez Artystę honorarium autorskie, w postaci tantiem wykonawczych od Stowarzyszenia Autorów „ZAIKS” z tytułu wykonania usługi kulturalnej polegającej na komponowaniu utworów muzycznych oraz tworzeniu tekstów dla dzieł odrębnych twórców, podlega zwolnieniu od podatku VAT.

Stanowisko Dyrektora izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 5 marca 2015 roku nr IBPP3/443-1378/14/KG.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Artysta, czynny podatnik VAT, który prowadzi działalność artystyczną w postaci komponowania utworów muzycznych oraz tworzenia tekstów dla dzieł odrębnych twórców. Działalność artystyczna wykonywana jest w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Artysta nie jest wpisany na podstawie odrębnych przepisów o charakterze kulturalnym do rejestru instytucji kultury, zaś wykonywana przez niego działalność stanowi w rozumieniu obowiązujących przepisów prawa oraz ich wykładni działalność kulturalną. Dodatkowo w świetle art. 43 ust. 19 ustawy o podatku od towarów i usług nie jest związana z filmami i nagraniami na wszelkich nośnikach oraz z produkcją filmów i nagrań na wszelkich nośnikach.

Artysta podpisał deklarację członkowską oraz przystąpił do Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Organizacji powierzył na zasadzie umowy licencyjnej uprawnienie do zbiorowego zarządzania prawami autorskim przedmiotowych utworów zgodnie z określonymi w umowie polami eksploatacji. Za przekazanie praw autorskich otrzymuje wynagrodzenie, czyli określone we wniosku tantiemy wykonawcze. Powyższe honorarium przysługuje w wyniku powierzenia na zasadzie umowy licencyjnej upoważnienia do zbiorowego zarządzania prawami autorskim przedmiotowych utworów zgodnie z określonymi w umowie polami eksploatacji. Ponadto otrzymywane od Stowarzyszenia Autorów „ZAIKS” wynagrodzenie dotyczy wszystkich konkretnych utworów wytworzonych przez Artystę objętych zawartą umową.

Czynności Artysty, których bezpośrednim skutkiem jest uzyskanie tantiem wykonawczych stanowią przychód zaliczany do źródła, o którym mowa w art. 10 ust. l pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Artysta samodzielnie ustala zakres swojej pracy, okres oraz miejsce jej wykonywania. Dodatkowo jego działalność gospodarcza prowadzona jest we własnym imieniu i na własnym rachunek. Artysta jednocześnie wskazuje, że wyłącznym stosunkiem prawnym łączącym go ze Stowarzyszeniem Autorów „ZAIKS” jest umowa dotycząca zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, nie mającą odniesienia do czynności, wynagrodzenia oraz odpowiedzialności Stowarzyszeniem Autorów „ZAIKS” wobec osób trzecich.

Wątpliwości Artysty dotyczą ustalenia, czy uzyskiwane honorarium autorskie w postaci tantiem wykonawczych od Stowarzyszenia Autorów „ZAIKS” z tytułu wykonania usługi kulturalnej polegającej na komponowaniu utworów muzycznych oraz tworzeniu tekstów dla dzieł odrębnych twórców podlega zwolnieniu od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. l pkt 33 lit. b ustawy o VAT.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy organ podatkowy ustalił, iż niewątpliwie opisane działania są artystycznymi wykonaniami w rozumieniu art. 85 ust. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, gdyż w sposób twórczy przyczyniają się do powstania wykonania dzieła. Zatem Artysta świadcząc usługi komponowania utworów muzycznych oraz tworzenia tekstów dla dzieł odrębnych twórców oraz pobierając wynagrodzenie za przeniesienie praw autorskich przedmiotowych utworów zgodnie z określonymi w umowie polami eksploatacji, za które wynagradzany jest w formie honorariów – występuje jako twórca i artysta wykonawca w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Tym samym należy uznać za wypełnioną przesłankę podmiotową art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług. Zasadnym staje się przeanalizowanie, czy świadczone przez Wnioskodawcę usługi polegające na komponowaniu utworów muzycznych oraz tworzeniu tekstów dla dzieł odrębnych twórców można uznać za usługi kulturalne.

Zatem, jak wynika z analizy zakresu świadczonych przez Artystę usług, mają one niewątpliwie związek z kulturą rozumianą jako ogół wytworów i osiągnięć z dziedziny sztuki, funkcjonujących w tym przypadku w postaci komponowania utworów muzycznych oraz tworzenia tekstów. Tym samym organ podatkowy uznał, że przedmiotowe usługi są usługami kulturalnymi, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 33 ww. ustawy.

Reasumując, skoro Artysta jest podmiotem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy, to świadczone przez niego usługi opisane we wniosku, które uznać należy za usługi kulturalne, a za które otrzymuje wynagrodzenie w formie honorarium, korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie ww. przepisu.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.