Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI , KONTROLE I POSTĘPOWANIA PODATKOWE

November 3, 2017

Konsekwencje odmowy złożenia oświadczenia o majątku w trakcie kontroli

0 1827

Podatnik którego obsługuję ma kontrolę. Urzędnik kazał mu wypełnić druk ORD-HZ a podatnik nie chce go wypełniać bo planuje sprzedać za miesiąc samochód. Chyba nie musi tego wypełniać, jest to dobrowolne czy przymusowe?

ODPOWIEDŹ

Osobie wezwanej do złożenia oświadczenia o nieruchomościach oraz prawach majątkowych, które mogą być przedmiotem hipoteki przymusowej, i rzeczach ruchomych oraz zbywalnych prawach majątkowych, które mogą być przedmiotem zastawu skarbowego, przysługuje prawo do odmowy złożenia tego oświadczenia.

UZASADNIENIE

W toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub kontroli celno-skarbowej, jeżeli zachodzi uzasadniona obawa niewykonania zobowiązania podatkowego, organ podatkowy wzywa stronę postępowania lub kontrolowanego do złożenia oświadczenia o:

  1. nieruchomościach oraz prawach majątkowych, które mogą być przedmiotem hipoteki przymusowej;

  2. rzeczach ruchomych oraz zbywalnych prawach majątkowych, które mogą być przedmiotem zastawu skarbowego.

Z brzmienia art. 39 § 2 ustawy Ordynacja podatkowa wynika, że strona lub kontrolowany mogą odmówić złożenia oświadczenia. Niemniej, trzeba zauważyć, że oświadczenie składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania. Odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania nie podlega niepodanie szacunkowej wartości rzeczy lub praw majątkowych, albo podanie wartości nieodpowiadającej rzeczywistej wartości ujawnionych rzeczy lub praw.

Organ podatkowy jest obowiązany uprzedzić osobę wezwaną o prawie odmowy złożenia tego oświadczenia oraz o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania.

Zgodnie z art. 233 § 1 ustawy Kodeks karny, kto, składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Trzeba dodać, że na mocy art. 262 §1 Ordynacji, w przypadku bezzasadnej odmowy lub nie dokonania w terminie wyznaczonym w wezwaniu złożenia wyjaśnień, zeznań lub udziału w innej czynności podmiot, na którym ciąży ww. obowiązek może zostać ukarany karą porządkową do 2800 zł. Jednakże, fakt odmowy złożenia oświadczenia na druku ORD-HZ nie może być sam w sobie argumentem do nałożenia kary, bowiem Podatnik może odmówić złożenia takiego oświadczenia.

Należy dodać, że w sytuacji odmowy Podatnik godzi się na ustalenie przez organ podatkowy jego sytuacji majątkowej w oparciu o wszelkie możliwe, posiadane przez niego informacje. Jeśli organ podatkowy zdobędzie informacje dotyczące posiadania przez podatnika samochodu, to dokona zabezpieczenia tego pojazdu.

Jeżeli, podatnik pomimo wszystko wyzbędzie się majątku w trakcie kontroli może zostać narażony na pozbawienie wolności od 3 miesięcy do lat 5, o czym mówi art. 300 kodeksu karnego.

Paulina Pawluk

Podstawa prawna: art. 32, art. 39, art. 262 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201 z póżn. zm.), art. 233 § 1, art. 300 § 2 ustawa z dnia 6 czerwca 1997 roku Kodeks karny (Dz. U. z 2016 r. poz. 1137 z późn. zm.)