Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALEŻNY , GMINY I POWIATY

March 30, 2012

Konsekwencje w VAT włączenia bazy sieci ciepłowniczych do Systemu Informacji Przestrzennej

0 907

Gmina otrzymała dotacje na utworzenie Systemu Informacji Przestrzennej w 1998 roku. System został utworzony oczywiście bez możliwości odliczenia VAT. Obecnie podpisano umowę pomiędzy PEC Sp. z o.o. jako Zamawiającym a Gminą jako Wykonawcą na opracowanie i zaimportowanie do Systemu cyfrowej bazy sieci ciepłowniczych, których właścicielem będzie PEC. Wykonanie przedmiotu tj. włączenie Zamawiającego do Systemu, opracowanie i zaimportowanie, utrzymanie opracowanej bazy, aktualizacja bazy jest nieodpłatne. PEC zapłaci Gminie jedynie koszty nakładu pracy pracownika. Czy w związku z zaimportowaniem nowej bazy do istniejącego już Systemu będzie miała miejsce sprzedaż opodatkowana, która będzie powiązana z otrzymaną dotacją na utworzenie Systemu, czy też można potraktować usługę jako osobną sprzedaż nie związaną z działalnością statutową Gminy i wystawić fakturę za usługi informatyczne? Obawiamy się, że jeśli sprzedaż okaże się powiązana z dotacją, będziemy zmuszeni do zwrotu VAT jako kosztu niekwalifikowanego.

ODPOWIEDŹ

Zaimportowanie nowej bazy do istniejącego Systemu Informacji Przestrzennej będzie usługą podlegającą opodatkowaniu VAT, powiązaną z otrzymaną dotacją. Zmiana prawa do odliczenia podatku naliczonego przy tworzeniu Systemu uzależniona jest jednak od tego, czy w stosunku do tego podatku nie upłynął jeszcze okres korekty.

UZASADNIENIE

W celu odpowiedzi na pytanie, czy opisana przez Państwa usługa będzie podlegała opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług, należy zastanowić się, czy Gmina w przypadku wykonania tej czynności występuje w charakterze podatnika.

Zgodnie z art.15 ust. 6 nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączaniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Zgodnie z §13 ust.1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4.04.2011 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku czynności związane z wykonywaniem zadań publicznych nałożonych odrębnymi przepisami, wykonywane w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność przez jednostki samorządu terytorialnego, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Z przytoczonych powyżej przepisów wynika, że zarówno wyłączenie z kategorii podatników organów władzy publicznej jak i możliwość zastosowania zwolnienia od podatku przez jednostki samorządu terytorialnego, nie jest możliwe w sytuacji, gdy czynność następuje na podstawie zawartej umowy cywilnoprawnej. Z Państwa pytania wynika, że opisana czynność będzie wykonana w następstwie zawartej z PEC Sp. z o.o. umowy cywilnoprawnej, a zatem Gmina wystąpi przy jej wykonywaniu w charakterze podatnika VAT i nie będzie miała prawa do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie §13 ust.1 pkt 12 rozporządzenia wykonawczego do ustawy o VAT.

Jak rozumiem, Państwa wątpliwość polega na tym, czy świadczona usługa może być traktowana jako zwykła usługa informatyczna, czy jest to usługa bardziej złożona, związana z wykorzystywaniem utworzonego Systemu Informacji Przestrzennej. Muszę przyznać, że kwalifikacja opisanego świadczenia jest sprawą uznaniową i nie można znaleźć na Państwa wątpliwość odpowiedzi wprost w przepisach, moim zdaniem jednak, w związku z tym, że przedmiotem świadczenia, jak opisano w pytaniu, jest nie tylko praca informatyka, ale również włączenie Zamawiającego do Systemu i utrzymanie oraz aktualizacja w tym systemie opracowanej bazy, trudno uznać, że System nie jest wykorzystywany do świadczenia przedmiotowej usługi.

Z zadanego pytania wynika, że wynagrodzenie za usługę będzie równe kosztowi nakładu pracy pracownika. Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT kwota ta stanie się podstawą opodatkowania przedmiotowej usługi.

Odnośnie konieczności zwrotu sfinansowanego dotacją VAT jako kosztu niekwalifikowanego, należy się zastanowić, czy zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług Gmina w istocie ma prawo do częściowego odliczenia podatku naliczonego w związku z częściową zmianą przeznaczenia Systemu Informacji Przestrzennej.

Zgodnie z art. 91 ust. 7 – 7d ustawy o podatku od towarów i usług bowiem, w sytuacji gdy podatnik nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego, a następnie zmieniło się to prawo, podatnik może dokonać korekty podatku naliczonego jedynie w okresie korekty, a zatem:

- w przypadku środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych o wartości początkowej co najmniej 15.000 zł w ciągu 5 lat,

- w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów w ciągu 10 lat licząc od roku, w którym zostały oddane do użytkowania,

- w przypadku pozostałych towarów i usług w ciągu 12 miesięcy od końca okresu rozliczeniowego, w którym wydano towary lub usługi do użytkowania.

Z Pani pytania nie wynika, kiedy nastąpiło wydanie Systemu do użytkowania, jednakże w związku z tym, że pisze Pani, że dotacja została otrzymana w 1998 roku przypuszczam, że jest bardzo prawdopodobne, że, pomimo wykorzystania Systemu częściowo do wykonania czynności opodatkowanej, w związku z upłynięciem okresu korekty nadal nie zmieni się prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego tworzeniu, a zatem nie zmieni się kwalifikacja VAT jako kosztu dla potrzeb otrzymanej dotacji.

Ewa Konarska