Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

INNE INTERPRETACJE I ORZECZENIA , KONTROLE I POSTĘPOWANIA PODATKOWE

September 3, 2012

Kontrola podatkowa zakończona protokołem a możliwość wystąpienia o interpretację

0 969

Przeprowadzenie kontroli podatkowej zakończonej protokołem nie wyklucza późniejszego wystąpienia o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego dotyczącej tego samego stanu faktycznego.

 Wynika to z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie o sygnaturze I SA/Rz 209/12 z 10 maja 2012 roku.

Sytuacja podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego przeprowadził u podatnika kontrolę podatkową w zakresie rozliczania podatku od towarów i usług za maj, czerwiec i lipiec 2010 roku. Kontrola została zakończona protokołem, z którego wynikało, że Podatnik powinien był odprowadzić VAT od odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W związku z nieuwzględnieniem przez organ podatkowy zgłoszonych do protokołu zastrzeżeń, Podatnik dokonał korekty deklaracji VAT oraz wpłaty podatku. Złożone korekty uwzględniały wszelkie nieprawidłowości stwierdzone przez kontrolę podatkową.

Następnie Podatnik zwrócił się do Ministra Finansów z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego, zadając pytanie czy od wywłaszczonych działek obowiązany jest odprowadzić podatek VAT. Organ, nie rozstrzygając kwestii merytorycznych, odmówił wszczęcia postępowania w sprawie wydania interpretacji. Powołując się na art. 14b § 5 ustawy Ordynacja podatkowa wskazał, że nie wydaje się interpretacji indywidualnej w zakresie tych elementów stanu faktycznego, które w dniu złożenia wniosku o interpretację są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej albo gdy w tym zakresie sprawa została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego

Sąd Administracyjny uchylił postanowienie odmawiające wydania interpretacji podatkowej, uznając, że opisana sytuacja nie mieści się w żadnej z wymienionych w art.14b §5 ustawy Ordynacja podatkowa okoliczności i nie może stanowić podstawy odmowy wszczęcia postępowania w sprawie wydania interpretacji. W ocenie składu orzekającego nie stanowi przeszkody do wydania interpretacji fakt przeprowadzenia kontroli podatkowej przed złożeniem wniosku o interpretację, która to kontrola zakończyła się jedynie protokołem, do którego zastrzeżeń podatnik się zastosował. Sąd nie zgodził się z twierdzeniem organu podatkowego, że w opisanej sprawie mamy do czynienia z powagą rzeczy osądzonej, gdyż, w ocenie Sądu, powaga rzeczy osądzonej jako negatywna przesłanka do wydania interpretacji, występuje tylko w sytuacji gdy sprawa została wcześniej rozstrzygnięta co do istoty decyzją lub postanowieniem organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej.

Podstawa prawna: art. 14b §5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa.