Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , NIERUCHOMOŚCI , PODATNICY I PŁATNICY (art. 15-18) , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

September 1, 2013

Kontynuacja wynajmu po przekazaniu nieruchomości na cele osobiste a VAT

0 916

Wycofanie nieruchomości z ewidencji środków trwałych i przekazanie jej na cele osobiste – w sytuacji gdy będzie ona w dalszym ciągu wykorzystywana do działalności gospodarczej – nie będzie rodziła obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego i zwrotu podatku VAT.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 26 lipca 2013 roku nr IPTPP4/443-284/13-4/UNR.

Sytuacja Podatnika

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej w 2001 roku Wnioskodawca wybudował budynek. W czasie budowy odliczał VAT od materiałów budowlanych. Zakończenie budowy nastąpiło w październiku 2002 roku, a 1 listopada 2002 r. Zainteresowany rozpoczął w nim własną działalność gospodarczą, Wnioskodawca jest czynnym i zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. 12.04.2003 r. Zainteresowany wynajął piętro budynku firmie X. W tym czasie na parterze prowadził własną działalność gospodarczą - handel. 04.04.2005 r. Wnioskodawca wynajął parter budynku firmie Y, sam natomiast przeniósł się do 15-metrowego pokoju na piętrze. Przedmiotowy budynek jest zaliczony do środków trwałych i podlega amortyzacji. Wartość budynku zaliczonego do środków trwałych przekroczyła 15.000,00 zł. Od momentu przekazania do użytkowania budynek nie podlegał żadnym ulepszeniom. Wnioskodawca nie planuje również poddawać przedmiotowego budynku żadnym ulepszeniom w najbliższej przyszłości. Zainteresowany zamierza zlikwidować prowadzoną działalność gospodarczą, a przedmiotowy budynek wyprowadzić z ewidencji działalności gospodarczej i wynajmować prywatnie przy zastosowaniu ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne z dnia 20 listopada 1998 r.

W związku z powyższym Podatnik zadał pytanie czy po wyprowadzeniu z ewidencji środków trwałych nieruchomości, która była w działalności gospodarczej przedmiotem wynajmu, i przekazaniu jej na cele osobiste, Wnioskodawca musi zapłacić podatek VAT.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy należy stwierdzić, że najem wypełnia określoną w art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług definicję działalności gospodarczej, jeżeli wykonywany jest w sposób ciągły dla celów zarobkowych (zawierane umowy najmu mają zazwyczaj długotrwały charakter, a uzyskiwane korzyści z tego tytułu są w zasadzie stałe), bez względu na to, czy najem będzie prowadzony w ramach działalności gospodarczej, czy jako odrębne źródło przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W konsekwencji „prywatny” najem lokali niemieszkalnych stanowi odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług i podlega opodatkowaniu tym podatkiem na mocy przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 tej ustawy.

W tym przypadku czynność związana z wycofaniem nieruchomości z ewidencji środków trwałych (ewidencji firmy) i przeznaczenie jej na cele najmu „prywatnego”, nie spowoduje powstania obowiązku dokonania korekty, na podstawie art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług, odliczonego przy budowie nieruchomości podatku naliczonego. W rozumieniu powołanych przepisów nie dojdzie bowiem do zmiany przeznaczenia nieruchomości, która nadal będzie wykorzystywana do czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W przedmiotowej sprawie nie nastąpi dostawa towaru w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy, bowiem nie nastąpi przekazanie budynku na cele osobiste. Przedmiotowy budynek jako towar będzie wykorzystywany przez Wnioskodawcę w sposób ciągły do celów zarobkowych, o czym świadczy planowany wynajem budynku w ramach tzw. najmu prywatnego. Zatem Zainteresowany będzie nadal prowadził działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT.

Reasumując, Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku VAT z tytułu wyprowadzenia z ewidencji środków trwałych nieruchomości, wykorzystywanej w działalności gospodarczej, a następnie przeniesionej do majątku prywatnego celem kontynuacji wynajmu w ramach tzw. najmu prywatnego.

Podstawa prawna: art. 15 ust. 2, art. 90a ust. 1, art. 90, art. 91 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.