Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Świadczenie usług koordynowania projektów, na podstawie zawartej umowy cywilnoprawnej, nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 6 maja 2014 roku nr ILPP5/443-19/14-4/KG.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który prowadzi działalność gospodarczą obejmującą w przeważającym zakresie pozostałe pozaszkolne formy edukacji gdzie indziej niesklasyfikowane.

Podatnik planuje renegocjować warunki umów zlecenia dotyczących świadczenia usług koordynowania projektów finansowanych ze środków z Unii Europejskiej zawartych z Fundacją. Usługi te obejmują w szczególności: nadzór nad prawidłową realizacją projektów oraz ich obsługę administracyjną. Nowa umowa zlecenia na świadczenie usług koordynowania projektów zostanie zawarta poza prowadzoną działalnością gospodarczą. Umowa będzie wyraźnie wskazywała, że:

- czynności wykonywane przez Podatnika mają być realizowane przez niego osobiście, pod kierownictwem i na warunkach ustalonych przez Fundację oraz za wynagrodzeniem ustalonym przez strony;

- odpowiedzialność Podatnika wobec osób trzecich za rezultat czynności wykonywanych w ramach umowy zlecenia oraz ich wykonywanie, ponosi Fundacja;

- wykonując te czynności Podatnik nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Ponadto przychody osiągane przez Podatnika z tytułu wykonywania na rzecz Fundacji usług koordynowania projektów stanowią przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane włącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej. Podatnik wykonując na rzecz Fundacji usługi koordynowania projektów będzie korzystał wyłącznie lub przede wszystkim z organizacji lub infrastruktury Fundacji, na rzecz której usługa będzie świadczona.

Na tle powyższego Podatnik ma wątpliwość, czy realizowane przez niego na podstawie umowy zlecenia usługi koordynowania projektów, nie spełnią przesłanek do uznania ich za samodzielnie wykonywaną działalność gospodarczą i nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem towarów i usług.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy oraz obowiązujących przepisów prawa organ podatkowy stwierdził, iż opisane we wniosku usługi koordynowania projektów, które na podstawie umów zlecenia Podatnik zamierza świadczyć na rzecz Fundacji nie będą spełniać przesłanek do uznania ich za - zdefiniowaną w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług - samodzielnie wykonywaną działalność gospodarczą. Usługi koordynowania projektów finansowanych ze środków Unii Europejskiej świadczone na rzecz Fundacji, wpisywać się będą w normę przepisu art. 15 ust. 3 pkt 3 ww. ustawy. Jak wynika bowiem z opisu sprawy, usługi koordynowania projektów mieścić się będą w zakresie przychodów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, usługi te wykonywane będą na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej pomiędzy Podatnikiem a Fundacją.

W konsekwencji powyższego świadczenie przez Podatnika usług koordynowania projektów, o których mowa we wniosku nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Podstawa prawna: art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.