Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , AKTUALNOŚCI , ROZLICZENIA VAT

November 2, 2018

Korekta błędnego NIP na fakturze

0 1568

Klient kupując towar handlowy otrzymał fakturę z właściwą nazwą, ale błędnym nr NIP (innej firmy już nieistniejącej). Nie ma możliwości dokonania zmian, gdyż okresy księgowania w firmie sprzedającej są zamknięte. Czy klient ma prawo do odliczenia VAT z tych faktur? Kontrahent proponuje korektę faktur, ale czy wtedy musimy cofnąć się do okresów wcześniejszych i skorygować (-) i odliczyć zakupy w bieżącym okresie w dacie otrzymania korekt?

ODPOWIEDŹ

Błąd w NIP sprzedawcy lub nabywcy na fakturze VAT ma charakter błędu formalnego i nie wpływa na ważność takiej faktury oraz możliwość odliczenia z niej VAT. Sprzedawca, który wystawił fakturę zawierającą błąd w NIP, może go poprawić poprzez wystawienie faktury korygującej. Błąd może również zostać poprawiony przez nabywcę, który może wystawić w tym celu notę korygującą.

UZASADNIENIE

Zasady wystawiania faktur zostały określone w art. 160a-q ustawy o podatku od towarów i usług. W art. 106e określono, co powinna zawierać faktura dokumentująca sprzedaż.

Wśród wymienionych tam elementów znalazły się m.in.:

  • imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy,

  • numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej, pod którym otrzymał on towary lub usługi, z zastrzeżeniem pkt 24 lit. b.

Oznacza to, że wszyscy podatnicy mają obowiązek zamieszczania na fakturze m.in. prawidłowego NIP, zarówno swojego, jak i kontrahenta.

Błędy związane z NIP, polegające na jego braku na fakturze lub błędnym wpisaniu, określane są jako błędy formalne, które nie powodują nieważności faktury.

W zakresie prawa do odliczenia VAT z takiej faktury, należy odwołać się do art. 88 ust. 3a ustawy o VAT, w którym wymieniono, jakie faktury i dokumenty celne nie dają prawa do obniżenia podatku należnego.

Przepis ten nie wymienia wśród przypadków, w których wyłączono prawo do obniżenia VAT sytuacji, w której sprzedaż została potwierdzona fakturą, na której znalazły się błędy w elementach faktury wymienionych w art. 106e ustawy o VAT. Zatem należy uznać, że nie ma żadnych przeszkód, aby Czytelnik odliczył VAT wynikający z otrzymanej faktury.

Tego rodzaju błąd na wystawionej już fakturze można poprawić na dwa sposoby:

  • sprzedawca może wystawić fakturę korygującą;

  • nabywca może wystawić notę korygującą.

Zasady wystawiania faktur korygujących zostały zawarte w art. 106j ustawy o VAT, w myśl którego, w przypadku gdy po wystawieniu faktury:

  1. udzielono obniżki ceny w formie rabatu, o której mowa w art.29a ust.7 pkt 1,

  2. udzielono opustów i obniżek cen, o których mowa w art. 29a ust. 10 pkt 1,

  3. dokonano zwrotu podatnikowi towarów i opakowań,

  4. dokonano zwrotu nabywcy całości lub części zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4,

  5. podwyższono cenę lub stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury - podatnik wystawia fakturę korygującą.

Z powyższego wynika, że Sprzedawca może wystawić fakturę korygującą w przypadku pomyłki w jakiejkolwiek pozycji faktury, tj. np. w przypadku błędnego NIP-u.

W przypadku pomyłek w NIP błąd może zostać również poprawiony przez nabywcę poprzez wystawienie noty korygującej. Po wystawieniu noty korygującej powinna ona zostać przesłana wraz z kopią w celu zaakceptowania naniesionych zmian podpisem.

Zgodnie z art. 106k nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę zawierającą pomyłki, z wyjątkiem pomyłek w zakresie danych określonych w art. 106e ust. 1 pkt 8-15, może wystawić fakturę nazywaną notą korygującą. Nota korygująca wymaga akceptacji wystawcy faktury.

Nota korygująca powinna zawierać następujące elementy:

  1. wyrazy „NOTA KORYGUJĄCA”;

  2. numer kolejny i datę jej wystawienia;

  3. imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy i numer za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku, a także numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej;

  4. dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura, o której mowa w ust. 1, określone w art. 106e ust. 1 pkt 1-6;

  5. wskazanie treści korygowanej informacji oraz treści prawidłowej.

W przypadku otrzymania faktury korygującej lub wystawienia noty korygującej do faktury pierwotnej na której znalazły się drobne błędy o charakterze formalnym, nie ma konieczności korygowania dokonanego już odliczenia VAT z faktury pierwotnej. Wystawione faktury korygujące nie będą bowiem dotyczyły udzielenia rabatu, podwyższenia ceny, zmiany stawki lub kwoty podatku, na skutek czego zmniejszeniu lub zwiększeniu ulegnie kwota VAT odliczonego na podstawie faktury pierwotnej.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7 (18) nabycie towarów i usług pozostałych w poz. 45 wartość netto i w poz. 46 podatek naliczony.

Stanisława Kossobudzka

Podstawa prawna: art. 106e, 106j, 106k ustawy o podatku od towarów i usług.