Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

April 1, 2015

Korekta deklaracji i czynny żal nie skutkują przerwaniem biegu przedawnienia bądź jego zawieszeniem

0 1950

Złożyłem korektę deklaracji podatku VAT za styczeń 2010 roku. W wyniku korekty wyszła kwota do zapłaty, którą zapłaciłem wraz z odsetkami. Złożyłem tez wniosek o niekaranie tzn. czynny żal. Czy złożenie korekty oraz wniosku o niekaranie przerywa bieg terminu przedawnienia?

ODPOWIEDŹ

Nie, Podatnik może skorygować uprzednio złożoną deklarację VAT wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty i jednocześnie złożyć prośbę o niekaranie tzw. czynny żal. Korekta deklaracji oraz czynny żal nie przerywają oraz nie zawieszają biegu terminu przedawnienia.

UZASADNIENIE

Tematyka przedawnień ujęta jest w ustawie Ordynacja podatkowa. W myśl art. 70 § 1 Ordynacji zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Przepisy przewidują okoliczności powodujące przerwanie biegu terminu przedawnienia albo jego zawieszenie. W tych zapisach ustawodawca nie zawarł przerwania bądź zawieszenia biegu terminu przedawnienia w sytuacji złożenia korekty deklaracji oraz czynnego żalu.

Korekta deklaracji

Ustawodawca w art. 81 Ordynacji podatkowej dał możliwość podatnikom do złożenia korekty deklaracji wraz z uzasadnieniem przyczyn jej złożenia. Korekta polega na poprawieniu błędu, który został popełniony przy pierwotnym sporządzaniu deklaracji. Fakt złożenia korekty deklaracji, nie jest przesłanką do zawieszenia ani przerwania biegu terminu przedawnienia. Natomiast przerwanie biegu terminu przedawnienia może mieć miejsce, kiedy zobowiązanie wynikające z korekty nie zostanie zapłacone i będzie dochodzone w drodze egzekucji administracyjnej. Wówczas, zgodnie z art. 70 § 4 Ordynacji bieg ten zostaje przerwany wskutek zastosowania środka egzekucyjnego, o którym podatnik został zawiadomiony.

Czynny żal

W sytuacji, kiedy podatnik złoży w organie podatkowym czynny żal o popełnionym wykroczeniu ujawniając istotne okoliczności czynu i pod warunkiem, że w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ postępowania przygotowawczego uiszczono w całości wymagalną należność w myśl art. 16 ustawy Kodeks karny skarbowy(kks) nie podlega karze. Ustawodawca zatem przewidział możliwość zaniechania ukarania podatnika, który sam zawiadomił urząd skarbowy o popełnionym przewinieniu, o ile wcześniej o tym wykroczeniu nie wiedział organ podatkowy.

Z czynnym żalem pośrednio wiąże się art. 70 § 6 pkt 1 Ordynacji, który mówi, że bieg terminu przedawnienia nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu, z dniem wszczęcia postępowania w sprawie o przestępstwo skarbowe, o którym podatnik został zawiadomiony, jeśli podejrzenie popełnienia przestępstwa lub wykroczenia wiąże się z niewykonaniem tego zobowiązania.

Tak więc, jeśli pomimo złożenia czynnego żalu organ podatkowy zainicjuje postępowanie z w/w kks i Czytelnik zostanie o tym zawiadomiony, to bieg terminu przedawnienia zostanie zawieszony.

Podsumowując, w przypadku VAT za styczeń 2010 roku przedawnienie nastąpiłoby z dniem 31 grudnia 2015 roku i do tego czasu musiałoby nastąpić zawiadomienie Czytelnika o wszczęciu postępowania w sprawie o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe bądź o zastosowaniu środka egzekucyjnego.

Paulina Pawluk