Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU

December 2, 2015

Korekta deklaracji związanej z ulgą na złe długi w okresie zawieszenia działalności gospodarczej

0 861

Czy można w okresie zawieszenia działalności złożyć korektę deklaracji VAT ze względu na brak zapłaty - ulga na złe długi? Faktura wystawiona w grudniu 2014, termin zapłaty 10 stycznia 2015, faktura nie zapłacona do dziś. Korekta deklaracji za czerwiec, ponieważ wtedy minęło 150 dni?

ODPOWIEDŹ

W okresie zawieszenia działalności dłużnik obowiązany jest do dokonania korekty podatku naliczonego, natomiast wierzyciel ma możliwość dokonania korekty VAT należnego.

UZASADNIENIE

Podstawowym obowiązkiem czynnych podatników VAT jest składanie w urzędzie skarbowym deklaracji podatkowych za okresy miesięczne lub kwartalne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu lub kwartale.

Jak stanowi art. 99 ust. 7a ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej podatnicy nie mają obowiązku składania deklaracji, za okresy rozliczeniowe, których to zawieszenie dotyczy.

Zgodnie z art. 99 ust. 7b ustawy zwolnienie z obowiązku składania deklaracji podatkowych, o którym mowa w ust. 7a, nie dotyczy:

  1. podatników dokonujących wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów;

  2. podatników dokonujących importu usług lub nabywających towary - w zakresie których są podatnikiem;

  3. okresów rozliczeniowych, w których zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej nie dotyczyło pełnego okresu rozliczeniowego;

  4. okresów rozliczeniowych, za które podatnik jest obowiązany do rozliczenia podatku z tytułu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu oraz za które jest obowiązany dokonać korekty podatku naliczonego.

Z kolei, jak stanowi art. 89b ust. 1 ustawy o VAT, w przypadku nieuregulowania należności wynikającej z faktury dokumentującej dostawę towarów lub świadczenie usług na terytorium kraju w terminie 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze, dłużnik jest obowiązany do korekty odliczonej kwoty podatku wynikającej z tej faktury, w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 150 dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze.

Jak wynika z art. 99 ust. 7b pkt 4 okresy, w których dłużnik obowiązany jest dokonać korekty podatku naliczonego w związku z brakiem zapłaty wyłączone są ze zwolnienia z obowiązku składania deklaracji w okresie zawieszenia działalności, zatem w takim przypadku pomimo zawieszenia dłużnik zobowiązany jest do dokonania wspomnianej korekty. W opisanym przypadku 150 dzień od terminu płatności upłynął w czerwcu, a w związku z tym jeżeli nie została w tym terminie dokonana korekta podatku naliczonego Czytelnik winien dokonać stosownej korekty deklaracji VAT za ten okres.

Jeżeli natomiast Czytelnik występuje w tej sytuacji jako wierzyciel, to proszę zauważyć, że przepis art. 99 ust. 7a ustawy o VAT zwalnia z obowiązku składania deklaracji podatników którzy zawiesili działalność gospodarczą, a nie zakazuje ich składania. Zatem w tym przypadku, również w miesiącu czerwcu winna być dokonana korekta podatku należnego, o którym mowa w art. 89a ustawy o VAT a Czytelnik ma możliwość dokonania korekty deklaracji za ten okres z uwzględnieniem korekty podatku należnego.

Podstawa prawna: art. 89a i art. 89b ust. 1, art. 99 ust. 7a i 7b ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.

Marta Rusin