Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

W październiku 2007 roku zakupiłem maszynę do działalności opodatkowanej i w deklaracji za ten miesiąc odliczyłem VAT. Z uwagi na awaryjność po wielu naprawach sprzedawca ostatecznie uznał reklamację i w listopadzie tego roku wystawił fakturę „in minus”. Zobowiązanie wynikające z deklaracji za okres w którym dokonałem odliczenia tej maszyny przedawniło się. Czy pomimo tego powinienem ująć wystawioną korektę faktury w miesiącu jej otrzymania?

ODPOWIEDŹ

Nie, nie ma Pan obowiązku uwzględnienia w ewidencji oraz rozliczenia w deklaracji VAT faktury korygującej wystawionej do faktury za okres, za który nastąpiło przedawnienie zobowiązania podatkowego.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.86 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art.15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W przypadku gdy nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury zmniejszającą podstawę opodatkowania, jest on obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym tę korektę faktury otrzymał (art.86 ust.10a ustawy). Co do zasady zatem, otrzymanie przez nabywcę faktury korygującej, powoduje obowiązek rozliczenia jej w deklaracji za okres, w którym tę fakturę otrzymał.

Zgodnie z art.70 §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Istotą przedawnienia jest to, że na skutek upływu określonego okresu zobowiązanie podatkowe wygasa z mocy prawa, bowiem przestaje ono istnieć. Skoro przedawnia się zobowiązanie podatkowe, to wraz z nim przedawnieniu ulegają także elementy związane z powstaniem tego zobowiązania. Zatem prawo do korekty istnieje tak długo, dopóki zobowiązanie nie ulegnie przedawnieniu. Po tym terminie nie mogą być dokonywane żadne czynności - ani zwiększające ani zmniejszające zobowiązanie, a zatem ani wystawca faktury korygującej nie może obniżyć podatku należnego ani nabywca nie ma obowiązku obniżenia podatku naliczonego, również organ podatkowy nie może przeprowadzić kontroli, zażądać okazania dokumentów, czy też domagać się uregulowania świadczenia w odniesieniu do tego okresu. Po upływie okresu przedawnienia podatnicy nie mają również obowiązku posiadania ewidencji oraz wszystkich dokumentów w szczególności faktur związanych z dokonanym rozliczeniem (art.112 ustawy o VAT). Należy przy tym pamiętać, że w art.70 §2, 3, 4 i 6 Ordynacji podatkowej określone zostały zdarzenia powodujące zawieszenie oraz przerwanie biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego, które wpływają na końcowy termin przedawnienia. Zaistnienie któregokolwiek z tych zdarzeń spowoduje przedłużenie terminu przedawnienia.

Podsumowując, otrzymanie korekty faktury zmniejszającej podatek naliczony z uwagi na to, iż została ona wystawiona do faktury za okres, za który nastąpiło przedawnienie zobowiązania podatkowego, nie spowoduje u Pana obowiązku uwzględnienia jej w ewidencji oraz rozliczenia w deklaracji VAT-7.

Katarzyna Domińska