Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , AKTUALNOŚCI , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

May 7, 2018

Korekta in plus podatku VAT skorygowanego wcześniej z uwagi na brak zapłaty

0 1049

Podatnikowi przysługuje prawo do dokonania korekty (powiększenia) kwoty podatku naliczonego o skorygowaną wcześniej kwotę podatku naliczonego, w rozliczeniu za okres, w którym należność uregulowano.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Podatkowej w interpretacji indywidualnej z dnia 6 kwietnia 2018 roku nr 0115-KDIT1-1.4012.73.2018.2.MM

Sytuacja Podatnika

Spółka z o.o. jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług „prowadzącym działalność produkcji łodzi wycieczkowych i sportowych.” W związku z nabywaniem towarów i usług powstają między innymi zobowiązania w walucie obcej udokumentowane fakturami wystawionymi zgodnie z art. 106e ustawy o podatku od towarów i usług, zaś kurs w waluty na fakturach przyjęty jest zgodnie z art. 31a ustawy o VAT. Na każdej z faktur widnieje kwota VAT w polskich złotych.

Wśród wspomnianych wyżej zobowiązań znajdują się również takie, do których ma zastosowanie art. 89b pkt 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym Spółka rzetelnie koryguje in minus wskazane na fakturze kwoty odliczonego podatku VAT w deklaracji za miesiąc, w którym przypada 150 dzień od dnia upływu terminu płatności określonego na tym dokumencie. Następnie Wnioskodawca, po spłacie wspomnianych krajowych zobowiązań w walucie obcej, ma prawo do korekty podatku naliczonego in plus zgodnie z art. 89b pkt 4 ustawy o VAT.

Czy po spłacie zobowiązań krajowych w walucie obcej Wnioskodawca ma prawo do korekty podatku naliczonego in plus zgodnie z art. 89b pkt 4 ustawy o VAT w wysokości wskazanej w złotówkach na fakturze, a wcześniej skorygowanej in minus zgodnie z art. 89b pkt 1 ustawy o VAT?

Stanowisko Dyrektora

Zasady rozliczenia podatku od towarów i usług w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności zostały określone przez ustawodawcę w przepisach art. 89a i art. 89b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z przepisem art. 89a ust. 1 ustawy, podatnik może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona. Korekta dotyczy również podstawy opodatkowania i kwoty podatku przypadającej na część kwoty wierzytelności, której nieściągalność została uprawdopodobniona. Z kolei w myśl art. 89b ust. 1 ustawy, w przypadku nieuregulowania należności wynikającej z faktury dokumentującej dostawę towarów lub świadczenie usług na terytorium kraju w terminie 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze, dłużnik jest obowiązany do korekty odliczonej kwoty podatku wynikającej z tej faktury, w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 150 dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze.

Jak stanowi art. 89b ust. 4 ustawy, w przypadku uregulowania należności po dokonaniu korekty, o której mowa w ust. 1, podatnik ma prawo do zwiększenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym należność uregulowano, o kwotę podatku, o której mowa w ust. 1. W przypadku częściowego uregulowania należności podatek naliczony może zostać zwiększony w odniesieniu do tej części.

Skoro Spółka, w związku z nieuregulowaniem należności wynikających z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług, dokonała korekty –w deklaracjach VAT za miesiące, w których przypadał 150 dzień od dnia upływu terminu płatności – odliczonego pierwotnie podatku naliczonego, to po uregulowaniu zobowiązań wynikających z tych faktur – stosownie do przepisu art. 89b ust. 4 ustawy – przysługuje jej prawo do dokonania korekty (powiększenia) kwoty podatku naliczonego o skorygowaną wcześniej, wyrażoną w PLN, kwotę podatku naliczonego, w rozliczeniu za okres, w którym należność uregulowano.

Podstawa prawna: art. 89b ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.