Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALEŻNY , GMINY I POWIATY

July 31, 2013

Korekta odliczonego podatku w przypadku zmiany stawki VAT przy sprzedaży gruntu przez Gminę

0 939

Jednostka samorządu terytorialnego, czynny podatnik VAT, dokonuje sprzedaży gruntów. Sprzedaż ta do 31 marca 2013 roku podlegała opodatkowaniu stawką VAT 23%, natomiast od 1 kwietnia 2013 roku dostawa ta, jako dostawa terenu niezabudowanego, nieobjętego planem zagospodarowania przestrzennego ani decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, podlega zwolnieniu z podatku od towarów i usług. Do lutego 2013 roku nabywaliśmy usługi związane bezpośrednio z przyszłą sprzedażą gruntu, która miała być objęta stawką 23% i równocześnie korzystaliśmy z prawa do odliczenia. W czerwcu 2013 roku dokonaliśmy sprzedaży takiego gruntu, ale w związku ze zmianą od 1 kwietnia 2013 roku ustawy o podatku od towarów i usług sprzedaż ta podlegała zwolnieniu od podatku. Czy w związku z powyższym musimy dokonać korekty już odliczonego podatku? Czy korekta ta ma polegać na zrobieniu korekt deklaracji za miesiące, w których te koszty zostały poniesione?

ODPOWIEDŹ

Tak, powinni Państwo dokonać korekty odliczonego podatku. Termin dokonania korekty uzależniony jest od charakteru dokonanych wydatków.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.86 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikom przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług w zakresie, w jakim te towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W wydawanych interpretacjach podatkowych organa podatkowe są zgodne co do tego, że, związku z tym, że prawo do odliczenia podatku jest realizowane niezwłocznie po zakupie, czynnikiem decydującym o tym, czy podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku jest zamierzony związek podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi VAT.

W zadanym pytaniu piszecie Państwo, że poniesione w lutym 2013 roku wydatki na nabycie usług były związane bezpośrednio ze sprzedażą gruntu, którego sprzedaż podlega obecnie zwolnieniu od podatku od towarów i usług, ale nie precyzujecie, czy dotyczyły one wyłącznie tej konkretnej sprzedaży, czy były związane również ze sprzedażą innych gruntów, które przed 1 kwietnia 2013 roku zostały sprzedane z zastosowaniem stawki VAT 23%. W takim przypadku należy rozróżnić następujące sytuacje:

1) Wydatki służyły wyłącznie sprzedaży gruntu, którego sprzedaż podlega obecnie zwolnieniu od VAT i w żadnej części nie służyły sprzedaży opodatkowanej;

Zmiana definicji gruntu budowlanego oraz zmiana art.43 ust.1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług została wprowadzona ustawą z dnia 7 grudnia 2012 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja ta została opublikowana w Dzienniku Ustaw z 9 stycznia 2013 roku. Po tym dniu wiedzieli Państwo o zmianie stawki podatku dla sprzedaży gruntu, a zatem mieli Państwo obowiązek prawidłowo ocenić związek wydatków ze sprzedażą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług. Jeżeli w momencie dokonywania odliczenia posiadali Państwo wiedzę, że do sprzedaży nie dojdzie przed 1 kwietnia 2013 roku, posiadali Państwo również wiedzę, że sprzedaż ta będzie korzystała ze zwolnienia od VAT, a zatem nie powinni Państwo w ogóle dokonywać odliczenia podatku od wydatków związanych bezpośrednio ze sprzedażą danego gruntu. Zasada ta dotyczy wydatków, dla których podatek naliczony został zadeklarowany począwszy od deklaracji VAT-7 za grudzień 2012 roku lub VAT-7D za 4 kwartał 2012 roku (przy założeniu, że deklaracja została złożona po 9 stycznia 2013 roku). W takiej sytuacji, obecnie powinni Państwo skorygować deklaracje, w których niezasadnie dokonano odliczenia podatku.

W sytuacji natomiast, gdy działaliście Państwo z zamiarem sprzedaży gruntu przed 1 kwietnia 2013 roku, ale z jakiegoś powodu (np. braku popytu) do takiej sprzedaży nie doszło, postąpili Państwo prawidłowo dokonując odliczenia VAT od wydatków związanych bezpośrednio ze sprzedażą gruntu, ale w związku ze zmianą prawa do odliczenia mają Państwo obowiązek korekty odliczonego podatku. W takim przypadku zastosowanie znajdzie przepis art.91 ust.7 i 7c ustawy o VAT nakazujący dokonanie korekty odliczonego podatku w przypadku, gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwot podatku należnego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, a następnie to prawo się zmieniło. Zgodnie z art.91 ust.7c ustawy, w sytuacji, gdy zmiana prawa do obniżenia podatku należnego wynika z przeznaczenia towarów lub usług (innych niż środki trwałe i wartości niematerialne i prawne podlegające amortyzacji, o wartości poczatkowej przekraczającej 15.000 zł) wyłącznie do czynności, w stosunku do których nie przysługuje prawo do odliczenia podatku, korekty podatku naliczonego dokonuje się w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym wystąpiła ta zmiana, czyli w Państwa przypadku w rozliczeniu za czerwiec lub II kwartał 2013 roku. Korekty tej nie dokonuje się, jeżeli od końca okresu rozliczeniowego, w którym wydano towary lub usługi do użytkowania, upłynęło 12 miesięcy.

2) Wydatki służyły zarówno sprzedaży opodatkowanej jak i zwolnionej.

W przypadku tzw. wydatków mieszanych sposób dokonywania korekty odliczonego podatku reguluje art.91 ust.7b ustawy o VAT, zgodnie z którym w przypadku zmiany prawa do odliczenia dla towarów i usług (innych niż środki trwałe i wartości niematerialne i prawne podlegające amortyzacji, o wartości początkowej przekraczającej 15.000 zł), wykorzystywanych do wykonywania działalności gospodarczej, korekty dokonuje się po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku, z zastosowaniem proporcji wyliczonej w oparciu o obrót uzyskany w roku, w którym dokonano odliczenia. Korekty tej dokonuje się w deklaracji składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku, za który dokonuje się korekty, czyli, w Państwa przypadku, w odniesieniu do wydatków poczynionych w 2013 roku korekty odliczonego podatku należałoby dokonać w rozliczeniu za styczeń lub I kwartał 2014 roku. Przypominamy że proporcję ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego w całkowitym obrocie, bez uwzględniania czynności niepodlegających opodatkowaniu VAT.

Ewa Konarska