Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , BUDOWNICTWO

March 1, 2017

Korekta otrzymanej w 2016 roku zaliczki na usługi budowlane wykonane przez podwykonawcę w 2017 roku

0 994

Klient wystawił fakturę zaliczkową na usługę w listopadzie 2016, a końcowe rozliczenie ma nastąpić w marcu 2017. W myśl nowych przepisów należy tę fakturę zaliczkową skorygować. Nie bardzo wiem jak mam wystawić fakturę końcową. Umowa na roboty budowlane na 160 tyś netto, faktura zaliczkowa w listopadzie na 48 tyś netto, 23% VAT. Jak wystawić fakturę końcową na odwrotne obciążenie rozliczając tę zaliczkę?

ODPOWIEDŹ

Otrzymanie przez usługodawcę zaliczki w miesiącu listopadzie 2016 roku (która w dniu otrzymania rodziła obowiązek podatkowy i usługodawca musiał ją opodatkować VAT) na poczet usługi budowlanej, która zostanie wykonana w marcu 2017 roku, powoduje iż usługodawca musi skorygować swoją sprzedaż opodatkowaną VAT na sprzedaż objętą odwrotnym obciążeniem w ewidencji i deklaracji VAT za marzec 2017 roku.

UZASADNIENIE

Z dniem 1 stycznia 2017 roku zgodnie ze znowelizowanym art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku od towarów i usług usługi stanowiące roboty budowlane wymienione w załączniku nr 14 do ustawy objęte są – w zakresie, w jakim są świadczone przez podwykonawców jeśli odbywają się pomiędzy zarejestrowanymi czynnymi podatnikami VAT - mechanizmem odwrotnego obciążenia. W tym zakresie podatek VAT rozlicza nabywca. Zakładam, że z taką sytuacją mamy do czynienia w opisanym przypadku.

Z kolei zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 1 grudnia 2016 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw w przypadku uiszczenia przed dniem 1 stycznia 2017 roku całości lub części zapłaty na poczet dokonanych od tego dnia dostaw towarów lub świadczenia usług, dla których podatnikiem od dnia 1 stycznia 2017 r. stał się nabywca zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 7 lub 8 ustawy, korekty rozliczenia tej zapłaty dokonuje się w rozliczeniu za okres, w którym dokonano dostawy tych towarów lub wykonano tę usługę.

Zatem w opisanym przypadku należy:

Obowiązki podwykonawcy

  • dokonanie korekty wystawionej faktury zaliczkowej ze stawki 23% na „odwrotne obciążenie” ( to jakie kwoty tj. pierwotne netto czy pierwotne brutto powinny zostać wykazane na tych fakturach zależy od treści zawartej umowy)

  • pomniejszenie kwot w poz. 19 i 20 deklaracji VAT-7 za okres w którym wykonana będzie usługa, czyli za marzec 2017 r. o kwoty wykazane na fakturze zaliczkowej i wykazanie w poz. 31 deklaracji VAT-7 za marzec 2017 r. kwoty z faktury końcowej.

W fakturze końcowej należy ująć otrzymane zaliczki, tak jakby zastosowanie miała do nich zasada odwrotnego obciążenia. Na takim dokumencie należy pomniejszyć sumę wartości usług o kwotę otrzymanej części zapłaty

Obowiązki nabywcy usługi:

  • naliczenie według właściwej stawki podatku VAT od kwoty wynikającej z faktury końcowej i wykazanie w deklaracji VAT-7 za marzec 2017 roku w pozycji 34 wartości netto i w pozycji 35 podatku VAT z tytułu tej usługi.

Halina Lisowska

Podstawa prawna: art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy o VAT, art. 8 ustawy z dnia 1 grudnia 2016 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw.