Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OŚWIATA I KULTURA

August 14, 2014

Korekta podatku naliczonego od środków trwałych niepodlegających amortyzacji

0 1015

Korekty podatku naliczonego od środków trwałych niepodlegających amortyzacji należy dokonać jednorazowo po zakończeniu roku podatkowego, w którym zostały oddane do użytkowania.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 21 lipca 2014 roku nr ITPP2/443-554/14/AJ.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciło się Muzeum, które jest w trakcie realizowania zadania inwestycyjnego polegającego na budowie parku etnograficznego. W jego ramach ponosi wydatki, które będą miały związek z wykonywaniem czynności opodatkowanych i w niewielkim zakresie do czynności zwolnionych. Muzeum ponoszone nakłady ewidencjonuje jako „Środki trwałe w budowie”. Po zakończeniu realizacji zadania inwestycyjnego niektóre z towarów i usług np. system monitoringu, zostanie wpisany do ewidencji środków trwałych podlegających amortyzacji, natomiast budynki drewniane wpisane zostaną do inwentarza obiektów muzealnych nie podlegających amortyzacji.

Wątpliwości Muzeum dotyczą prawidłowego zaewidencjonowania wartości netto i podatku naliczonego w związku z zakupem towarów, które nie podlegają na gruncie przepisów o podatku dochodowym amortyzacji oraz okresu dokonania korekty podatku naliczonego.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Analiza przedstawionego stanu faktycznego oraz powołanych przepisów prawa prowadzi do stwierdzenia, że Muzeum jest zobowiązane do dokonania korekty podatku odliczonego za 2012 r., ponieważ zmianie uległa ustalona na podstawie art. 90 ust. 3 proporcja sprzedaży. Skoro budynki drewniane (muzealia), o których w nim mowa, stanowią środki trwałe nie podlagające amortyzacji, korekty tej należy dokonać na podstawie art. 91 ust. 7b w związku z art. 91 ust. 2 zdanie trzecie i art. 91 ust. 3 ustawy, tj. jednorazowo po zakończeniu roku podatkowego, w którym zostały oddane do użytkowania, tj. w deklaracji VAT-7 za miesiąc styczeń 2013 r.

Podstawa prawna: art. 91 ust. 7b w związku z art. 91 ust. 2 zdanie trzecie i art. 91 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.