Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY

October 1, 2017

Korekta podatku naliczonego w związku ze zmianą przeznaczenia inwestycji w gminie

0 888

Gmina będzie zgłoszona do Urzędu Skarbowego jako pełnoprawny płatnik podatku VAT od 1 października 2017 roku. W 2010 roku została zakończona inwestycja kanalizacji. Infrastruktura kanalizacyjna została wpisana do środków trwałych Gminy w tym samym roku, a następnie przekazana nieodpłatnie protokołem Zakładowi Gospodarki Komunalnej, który był wówczas jednostką budżetową gminy. Od 1 stycznia 2016 roku Zakład Gospodarki Komunalnej przekształcił się w Zakład Gospodarki Komunalnej Spółka z o.o., której jedynym udziałowcem jest Gmina. Wtedy to infrastruktura ta została przekazana tejże spółce nieodpłatną umową użyczenia. Od 1 października tego roku umowa ta będzie zmieniona na umowę dzierżawy i opodatkowana VAT. Gmina planuje odliczyć VAT za 3 miesiące 2017, 2018 i 2019 roku (zgodnie z art.91 ust.7 i 7a ustawy o VAT). Czy, mimo że infrastruktura była wcześniej udostępniona bezpłatnie ZGK, Gmina może odliczyć podatek VAT za wskazane okresy?

ODPOWIEDŹ

Tak, Gmina może odliczyć podatek VAT za wskazane okresy.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 91 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług, przepisy ust. 1-6 tj. przepisy dotyczące korekty podatku naliczonego, stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwot podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi. W przypadku natomiast towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, korekty, o której mowa w ust. 7, dokonuje się na zasadach określonych w ust. 2 zdanie pierwsze i drugie oraz ust. 3. Korekty tej dokonuje się przy każdej kolejnej zmianie prawa do odliczeń, jeżeli zmiana ta następuje w okresie korekty (art. 91 ust. 7a ustawy).

Analiza powołanych wyżej przepisów jednoznacznie wskazuje, że w przypadku zmiany przeznaczenia środka trwałego, tj. zarówno w sytuacji gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, jak również w sytuacji, gdy nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi, podatnik jest obowiązany dokonać korekty podatku.

Z opisu wynika, że od 1 października 2017 roku Gmina zamierza odpłatnie wydzierżawić Spółce infrastrukturę kanalizacyjną i z tego tytułu odprowadzać należny podatek VAT. Cywilnoprawna umowa dzierżawy będąca czynnością odpłatną stanowi, stosownie do zapisów ustawy o podatku od towarów i usług, odpłatną usługę, o której mowa w art.8 ust. 1 ustawy o VAT i jest bezsprzecznie czynnością podlegającą opodatkowaniu, na podstawie art.5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT. Zatem z dniem podpisania umowy dzierżawy nastąpi zmiana przeznaczenia inwestycji, od 1 października 2017 roku infrastrukutura kanalizacyjna będzie służyła Gminie do wykonywania czynności opodatkowanych. W związku ze zmianą przeznaczenia inwestycji zostaną spełnione przesłanki, o których mowa w art.86 ust. 1 ustawy o VAT, warunkujące prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, albowiem nabyte w ramach realizacji projektu towary i usługi od dnia zmiany przeznaczenia zmodernizowanego budynku będą służyły wykonywanym przez Gminę czynnościom opodatkowanym.

Zatem, Gminie będzie przysługiwało prawo do dokonania korekty podatku naliczonego wynikającego z faktur dotyczących inwestycji dot. kanalizacji zgodnie z zasadami oraz w terminach przewidzianych prawem, wynikających z przepisów art.91 ustawy o VAT. Korekta ta będzie miała charakter cząstkowy i wieloletni. Gmina powinna dokonać korekty z uwzględnieniem 10-letniego okresu, w którym inwestycja została oddana do użytkowania.

Przedmiotowej korekty Gmina winna dokonać w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty: jeżeli Gmina rozlicza się miesięcznie to za miesiąc styczeń 2018 roku, jeżeli kwartalnie – za I kwartał 2018 roku tj. roku następującego po roku, w którym nastąpi zmiana przeznaczenia, w wysokości 1/10 podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z przedmiotową inwestycją. Prosimy pamiętać, że jeżeli w okresie korekty nastąpi kolejna zamiana przeznaczenia ww. inwestycji, Gmina powinna dokonać stosownej korekty.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: Korektę podatku naliczonego od nabycia środków trwałych należy wykazać w pozycji 47, w tym przypadku „in plus”.

Jan Falkowski

Podstawa prawna: art.5 ust.1 pkt 1, art.8 ust.1, art.86 ust.1, art. 91 ustawy o VAT.