Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

August 3, 2015

Korekta podatku VAT z tytułu niezapłaconych należności a remanent likwidacyjny

0 848

Podatnik (osoba fizyczna) w ubiegłym roku skorygował in minus VAT naliczony z powodu nie zapłacenia faktur po upływie 150 dni. Długów nie uregulował. Teraz likwiduje firmę, a w remanencie likwidacyjnym ma towary, co do których dokonał już korekty. Czy ma obowiązek naliczyć od nich VAT należny?

ODPOWIEDŹ

Podatnik nie powinien ujmować tych towarów w remanencie likwidacyjnym.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów w przypadku zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art.15, będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego na podstawie art.96 ust.6, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego. W takim przypadku na podstawie art. 14 ust. 5 ustawy należy sporządzić spis z natury towarów na dzień zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu oraz załączyć informację o dokonanym spisie z natury, o ustalonej na jego podstawie wartości i o kwocie podatku należnego, do deklaracji podatkowej składanej za okres obejmujący dzień zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.

Zgodnie z definicją zawartą w ustawie o VAT towarami są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii. Zatem remanent obejmuje zarówno towary handlowe, materiały do produkcji, wyposażenie firmy jak i posiadane środki trwałe. W stosunku do towarów objętych spisem z natury obowiązek podatkowy powstaje w dniu zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.

Powołane wyżej przepisy stosuje się do towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (art.14 ust. 4 ustawy o podatku VAT).

Fakt braku zapłaty za nabyte towary, spowodował konieczność dokonania korekty podatku naliczonego, a tym samym pozbawił podatnika możliwości jego odliczenia od podatku należnego. Oznacza to, iż w tej sytuacji została zachowana zasada neutralności podatku VAT i towary objęte korektą z tytułu tzw. „ulgi na złe długi” nie powinny być ujęte w remanencie likwidacyjnym.

Podobne stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 04.05.2015r. nr IBPP1/4512-48/15/LSz, w której stwierdził, że: „(...) warunkiem koniecznym do opodatkowania towarów w zakresie wynikającym z art. 14 ustawy o VAT jest istnienie po stronie podatnika prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy zakupie/wytworzeniu, danego towaru. Tak więc, w przypadku zaistnienia określonych okoliczności, wszystkie towary, przy zakupie których został odliczony podatek naliczony muszą zostać opodatkowane podatkiem od towarów i usług, aby zrównoważyć to odliczenie. Towary, które nie spełniają ww. warunku, nie podlegają w takiej sytuacji opodatkowaniu.

Należy wskazać, że opodatkowanie towarów uzasadnione jest samą konstrukcją podatku od towarów i usług jako podatku konsumpcyjnego, jak również jest przejawem zasady neutralności tego podatku”.

Ryszard Bielik