Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU

January 1, 2014

Korekta podatku z tytułu sprzedaży towarów podlegających mechanizmowi odwrotnego obciążenia

0 819

W grudniu 2013 roku wystawiłam fakturę VAT potwierdzająca sprzedaż towaru wymienionego w załączniku nr 11 do ustawy o VAT z 23% stawką podatku innemu podatnikowi. W styczniu 2014 roku wystawię fakturę korygującą stawkę VAT z 23% na odwrotne obciążenie. Jak powinienem rozliczyć wystawioną przeze mnie fakturę korygującą? Jak powinien postąpić nabywca, jeśli z faktury sprzedaży odliczył 23% VAT w grudniu 2013 roku, jeżeli fakturę korygującą otrzyma w styczniu 2014?

ODPOWIEDŹ

Zgodnie z art.29a ust.13 ustawy o podatku od towarów i usług w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2014 roku, obniżenia podstawy opodatkowania, w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze z wykazanym podatkiem, dokonuje się pod warunkiem posiadania przez podatnika, uzyskanego przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługobiorca otrzymał fakturę korygującą, potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towaru lub usługobiorcę, dla którego wystawiono fakturę. Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługobiorcę faktury korygującej po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia faktury korygującej za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano. Przepis ten stosuje się odpowiednio w przypadku stwierdzenia pomyłki w kwocie podatku na fakturze i wystawienia faktury korygującej do faktury, w której wykazano kwotę podatku wyższą niż należna (art.29a ust.14 ustawy o VAT).

Zatem wystawioną przez Państwa w styczniu 2014 roku korektę należy ująć w okresie rozliczeniowym, w którym nabywca towaru otrzyma fakturę korygującą. Jeżeli nabywca otrzyma fakturę korygującą w styczniu 2014 roku, ujmą ją Państwo w rejestrze sprzedaży oraz deklaracji VAT-7 za styczeń 2014 roku, pod warunkiem, że do 25 lutego (termin złożenia deklaracji VAT-7 za styczeń) otrzymają Państwo potwierdzenie odbioru korekty przez odbiorcę. W tym celu w poz.19 i 20 deklaracji wykażą Państwo wartość netto sprzedaży oraz kwotę podatku “in minus”, natomiast wartość sprzedaży podlegającej mechanizmowi odwrotnego obciążenia wykażą Państwo w poz.31 deklaracji VAT-7.

Na mocy art.88 ust.3a pkt 2 ustawy o VAT, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku. W związku z tym, że Państwa kontrahent nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT, gdyż transakcja ta nie podlega opodatkowaniu, powinien skorygować odliczony podatek w rejestrze oraz deklaracji VAT za grudzień 2013 roku. W poz. 41 i 42 deklaracji nabywca powinien wykazać wartość netto oraz kwotę podatku “in minus”, natomiast wartość sprzedaży podlegającej mechanizmowi odwrotnego obciążenia w poz. 31 i 32 oraz 41 i 42 deklaracji VAT-7.

Agnieszka Falkowska

Starszy Komisarz Skarbowy