Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KONTROLE I POSTĘPOWANIA PODATKOWE , KASY REJESTRUJĄCE

May 1, 2018

Korekta stawki VAT sprzedaży zaewidencjonowanej na kasie

0 1352

Kontrola US za 2017 rok wykazała zaniżoną stawkę VAT - zamiast 5% powinno być 8%. W protokole wyliczono nowy VAT, ale od netto, a nie od brutto. Według mnie powinno być od brutto, ponieważ była to sprzedaż dokonana w sklepiku szkolnym dla uczniów (kanapki, sałatki itp). Ewentualna dopłata w ogóle nie wchodzi w grę ... . Chcę wnieść zastrzeżenia do ustaleń pokontrolnych, czy mam szansę aby czyli korekta była zrobiona od kwoty faktycznej zapłaty?

ODPOWIEDŹ

Kontrolujący mylnie ustalili podatek VAT od kwoty netto. Ceny stosowane przez podatników są cenami brutto, dotyczy to również sytuacji, gdy w cenie zostanie uwzględniony VAT według niewłaściwej stawki podatku.

UZASADNIENIE

Kwestie dotyczące prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej, regulują przepisy rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących. Stosownie do rozporządzenia, podatnicy, prowadząc ewidencję wydają nabywcy - klientowi indywidualnemu, bez jego żądania, paragon fiskalny, czyli wydrukowany przez kasę dla nabywcy w momencie sprzedaży dokument potwierdzający dokonaną transakcję sprzedaży.

Jak wskazuje w pytaniu Czytelnik sprzedaż dokonywana była w sklepiku szkolnym dla uczniów (kanapki, sałatki itp.), zakładam zatem, że ewidencjonowana była na kasie fiskalnej i dokumentowana paragonami.

W przypadku sprzedaży towarów zaewidencjonowanych wyłącznie przy użyciu kas fiskalnych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych Czytelnik nie posiada informacji umożliwiających identyfikację osób będących nabywcami tych usług, a co za tym idzie dokonania korekty części ceny, która została pobrana z powodu zastosowania niewłaściwej (zaniżonej) stawki podatku VAT.

Należy podkreślić, że podstawą opodatkowania jest generalnie wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy. Ceny stosowane przez podatników są co do zasady cenami brutto. W przypadku, gdy w cenie zostanie uwzględniony VAT według niewłaściwej stawki podatku / zaniżony / to wyliczając prawidłowy podatek, w przypadku Czytelnika 8%, należy zastosować tzw. metodę w stu. Polega ona na przemnożeniu ceny brutto przez 100, a następnie podzieleniu otrzymanego wyniku przez 108 (w przypadku towarów opodatkowanych stawką 8%).

Otrzymana kwota jest ceną netto towaru. Tak więc ciężar ekonomiczny zaniżenia podatku musi przejąć na siebie sprzedawca.

Zdaniem Redakcji, Czytelnik powinien złożyć zastrzeżenia do protokołu kontroli, gdyż kontrolujący nieprawidłowo ustalili podatek należny ze sprzedaży towarów zaewidencjonowanych na kasie fiskalnej.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: VAT-7(17) dostawę towarów oraz świadczenie usług na terytorium kraju, opodatkowane stawką 8% należy wykazać w poz. 17 podstawę opodatkowania, w poz. 18 podatek należny.

Karol Zen

Podstawa prawna: art. 29a ust. 1, art. 111 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, § 6 ust. 1 i § 2 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013r. w sprawie kas rejestrujących.