Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU

September 30, 2016

Korekta VAT w przypadku nieodebranego towaru

0 881

Na paragonie mam wybity towar + koszt przesyłki, towar wysłany kurierem, osoba fizyczna jednak nie odebrała towaru, kurier dostarczył mi paczkę z powrotem. Czy koryguję VAT o całą kwotę łącznie z kosztami przesyłki czy tylko o kwotę towaru?

ODPOWIEDŹ

Koszty przesyłki ponoszone w związku ze sprzedażą towarów zwiększają kwotę należną od nabywcy z tytułu dostawy. W przypadku zwrotu towarów sprzedawca koryguje całą wartość sprzedaży, tj. zapłatę za towar wraz z kosztami wysyłki.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.29a ustawy o podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania jest generalnie wszystko co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika. Zgodnie ust.10 pkt. 2 w/w artykułu, podstawę opodatkowania zmniejsza się o m. in. wartość zwróconych towarów.

Z pytania Czytelnika wynika, że osoba fizyczna nie odebrała towaru przesłanego za pośrednictwem kuriera. Pytanie dotyczy sposobu korekty, tj. czy należy skorygować całą kwotę łącznie z kosztami przesyłki czy tylko wartość towaru. W związku ze zwrotem towaru sprzedawca winien dokonać skorygowania obrotu. Zgodnie z definicją zawartą w art.29a ust. 6 ustawy o VAT, podstawa opodatkowania obejmuje:

  1. podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku;

  2. koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.

Należy pamiętać, że zgodnie z orzecznictwem sądów, dla celów opodatkowania złożone działania podatnika traktowane są - co do zasady - jako jednolita całość. Kwota należna to całość świadczenia należnego od kupującego – tj. zarówno cena sprzedawanego towaru, jak i cena za wysyłkę tego towaru. W przypadku zwrotu towarów podstawę opodatkowania podatkiem VAT zmniejsza się o wartość zwróconego towaru.

Zatem koszty przesyłki doliczone do sprzedaży towarów przez Czytelnika nie stanowią samodzielnej usługi, ale są to koszty dodatkowe podstawowej czynności, jaką jest sprzedaż towarów. Tym samym, sprzedaż towarów i usługę przesyłki należy uznać za usługę kompleksową, gdzie podstawę opodatkowania stanowi łączna wartość towarów wraz z kosztami przesyłki.

Karol Zen

Podstawa prawna: art.29a i art.29a ust. 6 i ust.10 pkt 2 ustawy o VAT.