Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu orzekł w sprawie właściwego momentu rozliczania ulgi na złe długi (wyrok z dnia 5 marca 2014 roku, sygn. akt I SA/Po 827/13).

Podatnik nie może wybierać okresu, w którym rozliczy ulgę na złe długi - korekty podatku należnego można dokonać tylko w deklaracji za okres, w którym nieściągalna wierzytelność została uznana za uprawdopodobnioną.

Sprawa dotyczyła Podatnika, który uważał, że można skorygować podstawę opodatkowania i podatek w deklaracji z wybranego przez siebie okresu, po upływie 150 dni liczonych od terminu zapłaty za nieuregulowaną fakturę. Zaskarżył decyzję Dyrektora Izby Skarbowej, która uznał, że rozliczenie ulgi powinno nastąpić wyłącznie w miesiącu, w którym upłynęło 150 dni od wskazanego na fakturze terminu płatności.

Dokonujący korekty podatku należnego na podstawie art. 89a ustawy o VAT, musi ją skorygować w konkretnej deklaracji. Jeżeli w miesiącu przypadającym na uprawdopodobnienie nieściągalności wierzytelności nie dokona korekty, może ją dokonać później, jednak musi "wrócić" do miesiąca, w którym „uprawdopodobniona została nieściągalność należności” i złożyć korektę właśnie za ten miesiąc.

Sąd musiał zatem uznać stanowisko Podatnika za nieprawidłowe, ponieważ przyjął on, że ma prawo do dokonania korekty w deklaracji za każdy kolejny okres rozliczeniowy, po upływie 150. dnia od terminu płatności. Korekta musi nastąpić we właściwym okresie, zatem nie daje podatnikom możliwości wyboru miesiąca, za który składana jest korekta.