Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

August 4, 2015

Korzystanie ze służbowej karty bankowej do celów prywatnych

0 1024

Podatnik tworzy spółkę cywilną jawną. Wspólnicy rozliczają się podatkiem liniowym PIT. Jeden ze wspólników często dokonuje prywatnych zakupów kartą bankową służbową. Nie dostarcza faktur za te zakupy. Zakupy nie są włączane do kosztów spółki. Kwota jest potrącana wspólnikowi z zysku za dany rok. Wspólnicy składają bilanse. Czy istnieje zagrożenie, że w razie kontroli skarbowej urzędnik rozpozna takie wydatki jako świadczenie nieodpłatne na rzecz wspólnika i w związku z tym obliczy zaległość podatkową w podatku VAT?

ODPOWIEDŹ

Nie, w tej sytuacji nie ma podstaw do uznania czynności za świadczenie odpłatne.

UZASADNIENIE

Na mocy art.8 ust.2 ustawy o podatku od towarów i usług, za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:

  1. użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych;

  2. nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Zatem za świadczenie odpłatne w zakresie usług uznawane są dwa rodzaje czynności nieodpłatnych – użycie towarów przedsiębiorstwa oraz nieodpłatne świadczenie usług. Za użycie towarów należy uznać takie sytuacje, w których przedsiębiorca pozwala korzystać ze swojego majątku. W takim przypadku uznanie świadczonej usługi, tj. pozwolenia na korzystanie z majątku, za opodatkowaną wiąże się ze spełnieniem dwóch warunków:

  • użyciem towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza m.in. w sytuacji, gdy użycie to służy celom osobistym np. wspólników; są to sytuacje korzystania z majątku przedsiębiorstwa, które ustawa uznaje za dokonane w innym celu niż prowadzone przedsiębiorstwo,

  • istnieniem prawa do odliczenia przy nabyciu towarów, które są udostępniane.

Zatem, jeśli kupując dany towar przedsiębiorca nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego, nie musi rozliczać VAT udostępniając go do innych celów niż jego przedsiębiorstwo.

Świadczenie usług wystąpi, gdy przedsiębiorca korzystając z majątku firmy (czy też z umiejętności) nieodpłatnie wykonuje prace związane z wykonywaną działalnością gospodarczą np. na rzecz wspólnika.

W sytuacji opisanej w pytaniu jeden ze wspólników często dokonuje prywatnych zakupów kartą bankową służbową i nie dostarcza faktur za te zakupy. Jednak zakupy te nie są włączane do kosztów spółki, a kwota jest potrącana wspólnikowi z zysku za dany rok. W omawianej sytuacji nie występuje żaden z przypadków z powołanego powyżej przepisu, który nakazuje uznać czynność za odpłatne świadczenie usług. Dlatego też w opisanej sytuacji nie występuje nieodpłatne świadczenie usług.

Jan Falkowski