Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI

April 12, 2013

Korzystanie ze zwolnienia podmiotowego w przypadku świadczenia usług najmu przez małżonków

0 868

Przy świadczeniu usług najmu lokalu każdy z małżonków będzie odrębnie uznany za prowadzącego działalność gospodarczą w tym zakresie.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 21 stycznia 2013 roku nr IPPP2/443-1112/12-2/RR. 

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który wraz z małżonką wynajmują nieruchomość na cele niemieszkalne polegające na prowadzeniu niepublicznej szkoły podstawowej. Nieruchomość należy do majątku osobistego podatników i objęta jest małżeńską wspólnością majątkową. Umowa najmu została zawarta przez obydwoje małżonków. Strony zadeklarowały, że dochód z najmu będzie opodatkowany podatkiem zryczałtowanym. Całość przychodów z najmu zgodnie z oświadczeniem będzie rozliczana przez jednego z małżonków. Podatnik i jego małżonka nie prowadzą działalności gospodarczej w zakresie najmu jednocześnie są czynnymi podatnikami VAT z tytułu działalności gospodarczej.

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy przepis dotyczący zwolnienia podmiotowego z podatku VAT dotyczy odrębnie każdego z małżonków uzyskujących przychód z najmu będącego przedmiotem wspólności majątkowej.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy dokonał analizy obowiązujących przepisów ustawy o podatku od towarów i usług uznając, iż ustawa nie wymienia małżonków jako odrębnej kategorii podatników. Powyższe stwarza dla małżonków prowadzących działalność gospodarczą szczególną sytuację prawną, bowiem żaden z przepisów ustawy nie zabrania małżonkom prowadzenia działalności gospodarczej jako odrębnym podatnikom. Nie ma przy tym przeszkód, aby pomiędzy małżonkami prowadzącymi odrębne działalności istniała ustawowa wspólność majątkowa.

Wobec powyższego podmiot świadczący usługę najmu będzie podatnikiem podatku od towarów i usług wówczas, gdy najem ten będzie wykonywał we własnym imieniu i na własny rachunek. Jeżeli przedmiotem najmu jest rzecz stanowiąca majątek wspólny małżonków, to podatnikiem podatku od towarów i usług będzie ten małżonek, który dokonuje wynajmu we własnym imieniu. Natomiast jeżeli małżonkowie dokonali czynności wspólnie, to każdy z nich z osobna jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Jednocześnie organ podatkowy podkreślił, iż przepis dotyczący zwolnienia podmiotowego z podatku VAT dotyczy odrębnie każdego z małżonków uzyskujących przychód z najmu będącego przedmiotem wspólności majątkowej. Wskazać jednak należy, iż mając na uwadze zapisy art. 113 ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług Podatnik może skorzystać ze zwolnienia określonego w ust. 1 najwcześniej po upływie roku, licząc od końca roku, w którym stał się czynnym podatnikiem podatku VAT, tj. utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, ale pod warunkiem, że wartość sprzedaży opodatkowanej (bez podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty określonej w art. 113 ust. 1 ustawy.

Podstawa prawna: art. 113 ust. 1 i 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.