Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , AKTUALNOŚCI , PROCEDURY SZCZEGÓLNE (art. 113-138)

July 8, 2016

Koszt nabycia przy zastosowaniu szczególnej procedury w zakresie dostawy towarów używanych

0 902

Kwota nabycia przy zastosowaniu szczególnej procedury w zakresie dostawy towarów używanych obejmuje cenę zakupu towaru i opłatę kurierską za transport zakupionego towaru.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 28 czerwca 2016 roku nr IBPP2/4512-242/16/KO.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Przedsiębiorca, który nabywa używane części do komputerów wyłącznie w celu dalszej odsprzedaży. Przedmiotowe części są dobrami materialnymi, nadającymi się do dalszego użytkowania i odsprzedaży, bez konieczności ingerowania. Przedsiębiorca nabywa je na niemieckim portalu aukcyjnym od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Posiada dokumenty potwierdzające wygranie aukcji, zamówienia oraz potwierdzenia zapłaty za zakupiony towar. Na potwierdzeniu wyszczególniona jest cena zakupu towarów handlowych oraz cena opłaty kurierskiej. Kupując części z zagranicy podatnik zobowiązany jest do zapłaty sprzedającemu, opłaty kurierskiej za transport zakupionego towaru. Sprzedawane części komputerowe są tożsame z częściami, które Przedsiębiorca nabywa. Bowiem nie naprawia, nie ulepsza, ani nie zmienia pod żadnym względem ich właściwości. Przedsiębiorca sprzedając części komputerowe wystawia fakturę VAT - procedura marży i oblicza marżę. Za podstawę naliczenia marży stosuje cenę nabycia tj. cena zakupu towaru + koszty zakupu.

Wątpliwości Przedsiębiorcy dotyczą kwestii ustalenia kwoty nabycia przy zastosowaniu szczególnej procedury w zakresie dostawy towarów używanych.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Mając na uwadze przedstawiony stan prawny i opis zaistniałego stanu faktycznego organ podatkowy stwierdził, że kwotę nabycia stanowi kwota jaką Przedsiębiorca bezpośrednio płaci sprzedawcy towaru. Kwota nabycia obejmuje zatem cenę zakupu towaru i opłatę kurierską za transport zakupionego towaru. Do kwoty nabycia nie mogą zostać zaliczone koszty, które nie zostały zapłacone dostawcy towaru. Przedsiębiorca określając podstawę opodatkowania, tj. marżę w związku z zastosowaniem procedury „VAT marża” dla dostawy towarów używanych powinien wyliczyć różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, tj. zapłaconą pierwotnemu sprzedawcy, pomniejszoną o kwotę podatku od towarów i usług.

Podstawa prawna: art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.