Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OŚWIATA I KULTURA , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

July 22, 2013

Koszty cateringu oraz dojazdów wykładowcy a VAT

0 885

Czynności pomocnicze, tj. catering oraz dojazd wykładowców będą zwolnione od podatku VAT o ile będą niezbędne do wykonania usługi edukacyjnej.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 7 maja 2013 roku nr ITPP2/443-124/13/AT.

Sytuacja podatnika

Fundacja będąca czynnym podatnikiem, prowadzi działalność oświatową, którą realizuje poprzez m. in. popularyzację wiedzy oraz podnoszenie kwalifikacji zawodowych nauczycieli, organizowanie szkoleń, konferencji, kursów i innych przedsięwzięć edukacyjnych, zwolnionych od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług. Fundacja będzie organizowała szkolenia, w związku z którymi będzie ponosić koszty: wynajęcia sali, wykładowców i przygotowywania we własnym zakresie poczęstunku (kawa, herbata, soki, woda, mineralna oraz przekąski - kanapki, sałatki, kruche ciastka) oraz dojazdu wykładowców na miejsce świadczenia usługi. Poczęstunek realizowany będzie w ramach tzw. cateringu organizowanego przez firmę zewnętrzną lub we własnym zakresie. Ponadto Fundacja będzie prowadziła odpłatne konferencje, szkolenia, fora gospodarcze, które będą skupiać od 80 do 150 osób i będą trwać około 8 godzin. W cenę tych spotkań wliczany będzie obiad/lunch oraz tzw. przerwy kawowe, za realizację których Fundacja będzie otrzymywać fakturę za tzw. konsumpcję. Będzie ponosić także koszty dojazdu na zajęcia prelegenta. Uczestnicy ponosić będą koszty z tytułu udziału w spotkaniu, za wyżywienie oraz dojazd trenera, na podstawie jednej faktury za udział w konferencji/szkoleniu, wystawianej przez Fundację jako organizatora.

W związku z powyższym Fundacja zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy zapewnienie uczestnikom szkoleń poczęstunku w formie cateringu lub ze środków zakupionych we własnym zakresie oraz obciążenie beneficjentów szkolenia kosztami dojazdu wykładowcy może korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy o VAT, jako świadczenie usługi ściśle związanej.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Z obowiązujących przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że jeżeli podatnik wykonuje więcej niż jedno świadczenie na rzecz klienta i są one ze sobą powiązane tak, że z ekonomicznego punktu widzenia tworzą jedną całość, którą jedynie sztucznie można byłoby podzielić, to te elementy lub świadczenia – dla celów podatku od towarów i usług - stanowią jedną usługę.

Zatem dokonując analizy przepisów ustawy o podatku od towarów i usług organ podatkowy wskazuje, że warunkiem zwolnienia od podatku usług pomocniczych do usługi podstawowej (edukacyjnej), jest ich ścisły związek. Określenie ścisły związek oznacza, że do wykonania usługi podstawowej niezbędne jest świadczenie usług pomocniczych. Przy czym nie może to być jakikolwiek związek, lecz relacja o charakterze wskazującym na nieodzowność tych ostatnich dla prawidłowego przebiegu podstawowej działalności.

Reasumując organ podatkowy stwierdził, że świadczone na rzecz uczestników szkoleń organizowanych przez Fundację czynności pomocnicze, tj. obiad/lunch, poczęstunek w ramach tzw. przerw kawowych oraz dojazd wykładowców/trenerów, będą zwolnione od podatku o ile będą ściśle związane z usługą podstawową (edukacyjną), która podlega zwolnieniu od podatku oraz będą niezbędne do jej wykonania, a ich głównym celem nie będzie osiągnięcie przez Fundację dodatkowego dochodu, poprzez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia. W przeciwnym przypadku będą opodatkowane stawkami właściwymi dla tych świadczeń.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.