Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Niezależnie od postanowienia sądu, koszty opłaty sądowej oraz wynagrodzenia kancelarii prawnej prowadzącej sprawę stanowią koszty uzyskania przychodów.

Wynika to z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 12 stycznia 2011 roku (nr IPPB3/423-756/10-4/DP)

Sytuacja podatnika

Spółka z o.o. prowadząca działalność gospodarczą polegającą na uzyskiwaniu przychodów z automatów o niskich wygranych występuje do Izb Celnych z wnioskiem o przedłużenie na okres następnych 6 lat zezwolenia na prowadzenie działalności. Jedna z Izb Celnych nie wydała decyzji w przedmiocie przedłużenia zezwolenia. Spółka skierowała pozew o zapłatę odszkodowania przeciwko Skarbowi Państwa - Dyrektorowi Izby Celnej do Sądu Okręgowego, z uwagi na bezprawność działania organów państwa.

Z uwagi na bardzo dużą wartość pozwu Spółka poniosła dużą opłatę sądową oraz ponosi koszty wynagrodzenia kancelarii prawnej, która prowadzi sprawę. Koszty opłaty wpisowej od pozwu oraz koszty wynagrodzenia kancelarii prawnej prowadzącej sprawę Spółka zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów i w związku z tym zadała pytanie czy wspomniane wyżej koszty stanowią koszty uzyskania przychodu Spółki …

Spółka argumentuje, że przedmiotowe wydatki są ujęte w art. 16 ust. 1 UPDOP jako niestanowiące kosztów podatkowych, a ponadto mają one na celu ochronę interesów spółki - zostały poniesione w celu wyegzekwowania należności za utracone przychody, które spółka mogłaby uzyskiwać w przypadku uzyskania zezwolenia. Spółka uważa również iż poniesione koszty sądowe oraz koszty obsługi prawnej kancelarii prowadzącej sprawę zostały zaliczone przez Spółkę poprawnie do kosztów uzyskania przychodów - niezależnie od rezultatu procesu przeciwko Skarbowi Państwa, z uwagi na brak w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, takiego warunku uzależniającego koszt od wyniku sprawy.

Decyzja Izby Skarbowej

„W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego, uznaje się za prawidłowe. Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy”.