Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI , OBOWIĄZEK PODATKOWY (art. 19-21)

April 10, 2014

Koszty przygotowania nieruchomości do zbycia pobrane zaliczkowo a VAT

0 942

Obowiązek podatkowy, z tytułu otrzymania zaliczki na poczet czynności przygotowujących nieruchomość do zbycia, powstaje z chwilą jej otrzymania.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 12 marca 2014 roku nr ITPP2/443-1382/13/AD.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Gmina, która planuje sprzedać część nieruchomości gruntowej w celu zagospodarowania działki przyległej zabudowanej budynkiem jednorodzinnym. Sprzedaż nastąpi w drodze bezprzetargowej, na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami. Gmina, jako zainteresowana wydzieleniem i nabyciem części nieruchomości gminnej, ponosi koszty związane z wykonaniem czynności przygotowujących nieruchomość do sprzedaży. Ponadto przyszły nabywca wpłacił zaliczkę za podział działki. Działka jest niezabudowana i do jej ceny przed sprzedażą zostanie doliczony 23% VAT.

Podział i sprzedaż mogą nie dojść do skutku, jeśli wstępny projekt podziału nie zostanie pozytywnie zaopiniowany lub jeśli Rada Miejska nie wyrazi zgody na sprzedaż. Opracowanie wstępnego projektu podziału wiąże się z kosztami ponoszonymi na usługi geodezyjne, zatem zaliczka na podział jest pobierana od osoby zainteresowanej przed jego opracowaniem. Jeśli nie dojdzie do zawarcia umowy notarialnej nie z winy Gminy, wówczas wpłacone koszty przygotowania nieruchomości do zbycia zostaną jej zwrócone. Jeśli sprzedaż dojdzie do skutku, umowa notarialna będzie mogła być zawarta najwcześniej w drugiej połowie 2014 roku, z uwagi na trwającą kilka miesięcy procedurę podziału działki, a następnie wycenę i wykazanie do zbycia zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami.

W związku z powyższym Gmina zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy podatek od kosztów przygotowania nieruchomości do zbycia, pobranych zaliczkowo od przyszłego nabywcy za jego zgodą, jeśli sprzedaż notarialna nastąpi za rok, za kilka lat lub nie nastąpi w ogóle, należy odprowadzić do Urzędu Skarbowego wraz z rozliczeniem miesiąca, w którym nastąpiła wpłata, czy przed samym zawarciem umowy notarialnej.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy w powiązaniu z obowiązującymi przepisami ustawy o podatku od towarów i usług organ podatkowy stwierdził, iż skoro Gmina otrzymała zaliczkę za czynności przygotowujące nieruchomość do zbycia, to obowiązek podatkowy powstał z chwilą jej otrzymania, a nie – jak wskazano we wniosku - w momencie zawarcia umowy notarialnej. Również w przypadku otrzymania kolejnych zaliczek obowiązek podatkowy nie powstanie z chwilą zawarcia umowy notarialnej, ale w momencie ich otrzymania, zgodnie z art. 19 a ust. 8 ww. ustawy.

Podstawa prawna: art. 19a ust. 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.