Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW

December 2, 2016

Koszty transportu przy nabyciu próbek z Niemiec

0 1016

Niemiecki dostawca przesłał nam bezpłatne próbki towarów. Na fakturze wartość towaru jest 0, ale dostawca obciążył nas kosztami transportu tych próbek do Polski. Jak zakwalifikować taką transakcję?

ODPOWIEDŹ

Transakcję tą należy zakwalifikować jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.

UZASADNIENIE

Ustawa o podatku od towarów i usług definiuje wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów jako nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w  wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów występuje, jeżeli spełnione są następujące warunki:

  1. nabywcą towarów jest podatnik (czyli podmiot prowadzący samodzielnie działalność gospodarczą) lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć działalności gospodarczej podatnika, lub osoba prawna niebędąca podatnikiem

  2. dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem (czyli podmiotem prowadzącym samodzielnie działalność gospodarczą) lub podatnikiem podatku od wartości dodanej (art.9 ust.1 i 2 ustawy o VAT).

Z art.5 ust.1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że opodatkowaniu VAT podlega wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju. Zgodnie natomiast z art.29a ust.1 i ust.6 pkt 2 w powiązaniu z art.30a ust.1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, w tym również koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy od nabywcy.

Jeżeli w opisanej w pytaniu transakcji zarówno dostawca jak i nabywca są podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą, a otrzymane próbki mają służyć Państwa działalności gospodarczej, to dostawa próbek z Niemiec do Polski spełnia definicję wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Gdyby nabycie to było całkowicie bezpłatne, nie podlegałoby opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż nie istniałaby podstawa opodatkowania. Jednakże dostawca próbek obciąża Państwa kosztem ich transportu, a koszt ten, w myśl art.29a ust.6 pkt 2 w powiązaniu z art.30a ust.1 ustawy o VAT, zwiększa podstawę opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. W związku z tym z tytułu otrzymania próbek powinniście Państwo rozpoznać wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, którego podstawa opodatkowania jest równa kosztom transportu, jakimi obciąża Państwa dostawca.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(17) WDT należy wykazać po stronie podatku należnego: w pozycji 23. podstawę opodatkowania i w pozycji 24. podatek należny, natomiast po stronie podatku naliczonego: w pozycji 45. wartość netto i w pozycji 46. podatek naliczony.

Ewa Konarska

Podstawa prawna: art.5 ust.1 pkt 4, art.9 ust.1 i 2, art.29a ust.1 i ust.6, art.30a ust.1 ustawy o VAT.