Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT , PODSTAWA OPODATKOWANIA (art. 29-32)

December 6, 2015

Koszty transportu w podstawie opodatkowania

0 1034

Koszty usługi transportowej ponoszone w związku ze sprzedażą towarów zwiększają kwotę należną od nabywcy z tytułu dostawy tych towarów oraz winny być opodatkowane według stawki podatkowej właściwej dla realizowanej sprzedaży.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 13 listopada 2015 roku nr IPTPP3/4512-458/15-2/BM.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Przedsiębiorca, który jest podatnikiem prowadzącym salon optyczny. W związku z tym dokonuje sprzedaży towarów medycznych takich jak: soczewki i okulary korekcyjne, które opodatkowane są stawką 8%. Podatnik sprzedając towary, zobowiązuje się dostarczyć towar w określonym terminie, na koszt kupującego. Prowadzi również sprzedaż za pośrednictwem swojego sklepu internetowego. Nabywca zostaje obciążony kosztami wysyłki. Wysyłka zostaje opodatkowana stawką przewidzianą dla towaru, czyli 8% VAT i wyszczególniona jest na fakturze jako oddzielna pozycja.

W przypadku sprzedaży np. za pośrednictwem sklepu internetowego, jest trudno skalkulować cenę towaru wraz z kosztem za transport, dlatego też faktura wystawiana jest na towar i widnieje na niej dodatkowa pozycja - koszty transportu. Wysyłka jest dokonywana za pośrednictwem różnych firm kurierskich.

W związku z powyższym opisem Przedsiębiorca zwrócił się do organu podatkowego z następującymi pytaniami:

  • - czy według zasad, które obowiązują od 1 stycznia 2014 roku koszt wysyłki towarów może być ujęty jako osobna pozycja na fakturze,

  • - czy na fakturze można wykazać usługę transportową opodatkowaną według stawki 8% - bo taka obowiązuje dla świadczenia głównego?

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy organ podatkowy uznał, iż koszty wysyłki doliczone do sprzedaży towarów, jakimi są w tym przypadku soczewki i okulary korekcyjne, nie stanowią wynagrodzenia z tytułu wykonania samodzielnej usługi, lecz są to koszty dodatkowe podstawowej czynności jaką jest sprzedaż towarów. W tym przypadku, koszty wysyłki są kosztami związanymi ze świadczeniem głównym, które w efekcie kształtują kwotę ostateczną żądaną od nabywcy. W konsekwencji, koszty wysyłki ponoszone w związku ze sprzedażą przedmiotowych towarów stanowią element świadczenia zasadniczego, a zatem zwiększają kwotę należną od nabywcy z tytułu dostawy towarów i powinny być opodatkowane według stawki podatkowej właściwej dla świadczenia głównego.

W związku z powyższym Przedsiębiorca winien wystawić fakturę, w której podstawa opodatkowania powinna składać się z dostawy towaru oraz poniesionych kosztów przesyłki, zgodnie z art. 29a ust. 1 w związku z art. 29a ust. 6 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Jednocześnie organ podatkowy wskazał, że elementy faktury określone w przepisach prawa podatkowego nie są jedynymi, które mogą być zamieszczone na dokumencie faktury. Ustawodawca w żaden sposób nie ograniczył prawa podatnika do zamieszczania na fakturach dodatkowych informacji np. ujęcie poszczególnych elementów kosztów dokonanej dostawy towarów.

Reasumują organ podatkowy stwierdził, iż dopuszczalne jest ujęcie na fakturze kosztów wysyłki formalnie w odrębnej pozycji od ceny towarów, ale opisanej jako integralna część towaru, stanowiąca jednolitą podstawę opodatkowania.

Podstawa prawna: art. 29a ust. 1, art. 29a ust. 6 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.