Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

INNE INTERPRETACJE I ORZECZENIA

September 5, 2011

Koszty wynajmu samochodu w delegacji zagranicznej

0 1770

Poniesione i udokumentowane wydatki związane z wynajmem i eksploatacją samochodu osobowego (koszty paliwa, parkingów, myjni, napraw), można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wyłącznie do wysokości limitu, który stanowi kwota wynikająca z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu dla celów podatnika i stawki za jeden kilometr przebiegu.

Wynika to m.in. z interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, z dnia 20 stycznia 2011 roku (nr IBPBI/2/423-1467/10/SD).

Sytuacja podatnika

Spółka wysyła swoich pracowników w zagraniczne podróże służbowe. W miejscu odbywania podróży zdarzają się sytuacje, iż konieczne jest korzystanie z samochodu osobowego. W związku z powyższym pracownicy będą wynajmować tam samochód osobowy. Spółka będzie ponosić dodatkowe opłaty za użytkowanie tego pojazdu m.in. wydatki na zakup paliwa, opłaty za parking i opłaty za autostradę, opłaty za myjnię. W związku z powyższym zadano m.in. pytanie czy wydatki związane z wynajmem i eksploatacją samochodu osobowego (koszty paliwa, parkingów, myjni, napraw) poniesione w celu realizacji zadań w trakcie odbywania zagranicznej podróży służbowej są kosztem uzyskania przychodu dla Spółki w pełnej wysokości, czy istnieje w tym przypadku obowiązek porównywania poniesionych wydatków do limitu przemnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za jeden kilometr przebiegu pojazdu określonej w odrębnych przepisach ...

Uzasadnienie Izby Skarbowej

„Stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o podp, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków (...), z tytułu kosztów używania, dla potrzeb działalności gospodarczej, samochodów osobowych niestanowiących składników majątku podatnika - w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu dla celów podatnika oraz stawki za jeden kilometr przebiegu (…).

Warunkiem zaliczenia wydatków z tytułu kosztów używania ww. samochodów do kosztów uzyskania przychodów do wysokości ww. limitu, jest prowadzenie przez podatnika, według obowiązującego wzoru, ewidencji przebiegu pojazdu. Brak tej ewidencji lub też jej prowadzenie w sposób nie spełniający ww. wymogów powoduje, iż wydatki poniesione z tytułu używania samochodu osobowego, nie stanowiącego jednocześnie składnika majątku podatnika, nie mogą zostać zaliczone w poczet kosztów uzyskania przychodów, pomimo iż wydatki te spełniają przesłanki wskazane w art. 15 ust. 1 ustawy o pdop”.