Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Kontrahent kupił od Gminy grunt. Gmina rozłożyła należność na miesięczne raty. Ponieważ kontrahent nie płacił od kilku lat ww. rat, Gmina wystąpiła do sądu i po uzyskaniu prawomocnych wyroków i nakazów, zwróciła się do Komornika Sądowego o ściągnięcie zasądzonego długu. W sądzie w imieniu gminy występował radca prawny zatrudniony w Urzędzie Miejskim na etacie w ramach umowy o pracę. Komornik ściągnął wszystkie należności i wpłacił na konto Gminy. Teraz dłużnik zwrócił się do Gminy o wystawienie mu faktury na koszty zastępstwa procesowego, które on zapłacił komornikowi z innymi należnościami. Czy Gmina ma obowiązek wystawienia takiej faktury na dłużnika?

ODPOWIEDŹ

Gmina nie ma obowiązku wystawienia na rzecz dłużnika faktury, dokumentującej koszty zastępstwa procesowego.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

  2. eksport towarów;

  3. import towarów na terytorium kraju;

  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

Otrzymanie pieniędzy (niezależnie z jakiego tytułu) nie jest żadną z w/w czynności. W konsekwencji podatnicy otrzymujący zwrot kosztów postępowania sądowego (w tym za pośrednictwem egzekwujących te kwoty komorników) nie muszą tych kwot opodatkowywać VAT.

W myśl art. 8 ust. 1 przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa

Gmina, otrzymując od dłużnika bezpośrednio, lub na skutek egzekucji komorniczej kwotę zwrotu kosztów zastępstwa procesowego lub kosztów zastępstwa adwokackiego, nie świadczyła i nie świadczy na rzecz dłużnika usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy, a zatem czynność ta nie podlega opodatkowaniu. Nie ma też obowiązku, ani podstaw prawnych do wystawienia faktury, dokumentującej powyższe zdarzenie.

Art. 106b ust. 1 ustawy o VAT stanowi bowiem, iż podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą:

  1. sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem;

  2. sprzedaż wysyłkową z terytorium kraju i sprzedaż wysyłkową na terytorium kraju na rzecz podmiotu innego niż wskazany w pkt 1;

  3. wewnątrzwspólnotową dostawę towarów na rzecz podmiotu innego niż wskazany w pkt 1;

  4. otrzymanie przez niego całości lub części zapłaty przed dokonaniem czynności, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem przypadku, gdy zapłata dotyczy wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4.

Halina Lisowska

Podstawa prawna: art. 5 ust. 1, art. 8 ust. 1, art. 106b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.