Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KONTROLE I POSTĘPOWANIA PODATKOWE

March 31, 2014

Koszty związane z wpisem przez naczelnika urzędu i wykreśleniem hipoteki

0 1014

W związku z rozłożeniem na raty zaległości VAT urząd zabezpieczył kwotę zaległości dokonując wpisu hipotecznego dla nieruchomości stanowiącej moją własność. Jakie poniosę koszty związane z wpisem przez naczelnika urzędu hipoteki oraz z wykreśleniem hipoteki?

ODPOWIEDŹ

Za wpis hipoteki przymusowej dokonanej na wniosek naczelnika urzędu skarbowego i na jego rzecz, opłata sądowa nie będzie pobierana od Czytelnika. Także wniosek naczelnika urzędu skarbowego o wykreślnie hipoteki, wcześniej ustanowionej na jego rzecz, nie podlega opłacie sądowej.

UZASADNIENIE

Zabezpieczenie należności poprzez wpis hipoteki stanowi gwarancję zapłaty zaległości podatku od towarów i usług. Zgodnie z art. 34 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa skarbowi państwa przysługuje hipoteka przymusowa na wszystkich nieruchomościach podatnika, płatnika, inkasenta, następcy prawnego lub osób trzecich z tytułu zobowiązań podatkowych powstałych w sposób przewidziany w art. 21 § 1 pkt 2 Ordynacji oraz odsetek za zwłokę od tych zaległości.

Podstawą wpisu hipoteki przymusowej jest doręczona decyzja: ustalająca wysokość zobowiązania podatkowego, określająca wysokość zobowiązania podatkowego, określająca wysokość odsetek za zwlokę, o odpowiedzialności podatkowej płatnika lub inkasenta, o odpowiedzialności podatkowej osoby trzeciej, o odpowiedzialności spadkobiercy, określająca wysokość zwrotu podatku. Ponadto, naczelnik urzędu skarbowego może ustanowić hipotekę na podstawie tytułu wykonawczego lub zarządzenia zabezpieczenia, wystawionego na podstawie przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, o czym stanowi art. 34 o.p.

Zapisy w Ordynacji mają odzwierciedlenie w ustawie z dnia 6 lipca 1982 roku o księgach wieczystych i hipotece. Zgodnie z art. 109 oraz art. 110 podstawę wpisu hipotecznego stanowią : tytuł wykonawczy, decyzja administracyjna, także nieostateczna, bądź też zarządzenie zabezpieczenia. Ponadto, wierzyciel, którego wierzytelność jest stwierdzona:

1) tytułem wykonawczym, określonym w przepisach o postępowaniu egzekucyjnym,

2) zarządzeniem zabezpieczenia określonego w przepisach o postępowaniu egzekucyjnym w administracji,

może na podstawie tego dokumentu uzyskać hipotekę na wszystkich nieruchomościach dłużnika (hipoteka przymusowa).

Legitymację do wpisu hipoteki przymusowej posiada właściwy sąd rejonowy tj. sąd, na którego terenie działania znajduje się nieruchomość.

Natomiast wysokość kosztów sądowych uregulowana jest w ustawie z dnia 28 lipca 2005 roku o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. W myśl art. 42 tej ustawy opłatę stałą w kwocie 200 zł pobiera się od wniosku o wpis w księdze wieczystej własności, użytkowania wieczystego lub ograniczonego prawa rzeczowego, chyba, że przepis szczególny stanowi inaczej. Jeżeli wniosek dotyczy wpisu udziału w prawie, pobiera się część opłaty stałej proporcjonalną do wysokości udziału, nie mniej jednak niż 100 złotych.

Naczelnik urzędu skarbowego będący instytucją Skarbu Państwa, zgodnie z art. 94 tej ustawy nie ma obowiązku uiszczania tych opłat. Tak więc w sytuacji zabezpieczenia hipotecznego na wniosek naczelnika urzędu skarbowego opłata nie będzie uiszczana, Podatnik również nie będzie obciążony tą opłatą. Analogiczna sytuacja będzie miała miejsce, w przypadku złożenia przez naczelnika urzędu skarbowego wniosku o wykreślenie hipoteki wcześniej ustanowionej na nieruchomości, stanowiącej własność podatnika, tj. od Podatnika nie będzie pobierana opłata sądowa za wykreślenie hipoteki.

Małgorzata Pereczkowska