Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , NIERUCHOMOŚCI

April 5, 2016

Krótkoterminowy najem lokali a stawka VAT

0 1095

Dla sprzedaży usług krótkotrwałego udostępniania lokali mieszkalnych w budynku apartamentowym w celu krótkotrwałego zakwaterowania w fakturze wystawianej przez Przedsiębiorcę na rzecz pośrednika w wynajmie, należy stosować 8% stawkę podatku VAT.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 13 stycznia 2016 roku nr IPPP3/4512-929/15-2/RD.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Przedsiębiorca, czynny podatnik VAT, który zamierza wynajmować lokale mieszkalne w budynku apartamentowym i czerpać korzyści ekonomiczne w formie przychodów otrzymywanych z najmu krótkoterminowego. Z uwagi na znaczną odległość posiadanego apartamentu z miejsca zamieszkania Przedsiębiorca zamierza podjąć współpracę z profesjonalną firmą, która będzie pośredniczyć w realizacji usług krótkotrwałego zakwaterowania w lokalach. Pośrednik będzie pozyskiwał klientów i udostępniał im lokale, Przedsiębiorca natomiast jako właściciel lokali po otrzymaniu od pośrednika wykazu zrealizowanych usług zakwaterowania będzie wystawiał fakturę VAT na pośrednika tytułem „krótkotrwałego udostępniania lokali”.

W rezultacie usługę zakwaterowania każda ze stron realizować będzie we własnym imieniu, a w konsekwencji pośrednik będzie udostępniał lokal klientom na zasadzie tzw. odsprzedaży usługi. Oznacza to w szczególności, iż usługodawcą wynajmującym lokal w relacji do klienta będzie pośrednik, który jednocześnie dla realizacji swojej usługi każdorazowo nabywa usługę krótkotrwałego udostępnienia lokalu świadczoną przez Przedsiębiorcę. Oznacza to także, że wyłącznie pośrednik będzie uprawniony pobierać należności od klientów za udostępnienie lokalu i wyłącznie pośrednik będzie osobą zobowiązaną do zapłaty na rzecz Przedsiębiorcy należności za udostępnienie lokalu. Udostępnienie lokalu nie będzie jednym świadczenie ciągłym, lecz będzie miało charakter wykonywania w okresie obowiązywania umowy wielu krótkotrwałych świadczeń związanych z zakwaterowaniem w lokalu klientów. Ponadto jak wskazuje Przedsiębiorca sprzedawane usługi krótkotrwałego udostępniania lokali należą do grupowania wg klasyfikacji PKWiU 55.20 „usługi obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkoterminowego zakwaterowania”

W związku z powyższym Przedsiębiorca ma wątpliwości czy właściwie stosuje stawkę 8% podatku VAT dla sprzedaży usług krótkotrwałego udostępniania lokali.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy w powiązaniu z obowiązującymi przepisami prawa organ podatkowy stwierdził, iż usługę krótkotrwałego udostępniania lokali przez Przedsiębiorcę podmiotowi prowadzącemu działalność gospodarczą, tj. pośrednikowi, który będzie pozyskiwał klientów i świadczył im usługi krótkotrwałego wynajmu lokali należy opodatkować 8% stawką podatku VAT na podstawie art. 41 ust. 2 w związku z art. 146a pkt 2 oraz poz. 163 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług.

Podstawa prawna: art. 41 ust. 2 w związku z art. 146a pkt 2 oraz poz. 163 załącznika nr 3 do ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.