Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy wydał orzeczenie w sprawie możliwości skorzystania z prawa do odliczenia w sytuacji, gdy duplikaty faktur zawierają błędy formalne (wyrok z 27 maja 2014 roku; sygn. I SA/Bd 908/13).

Organy podatkowe zakwestionowały prawo do odliczenia podatku VAT Spółce z części dokumentów przez nich przedłożonych w poszczególnych miesiącach w 2008 roku. Wówczas podstawą do odliczenia podatku VAT były wyłącznie dokumenty wystawione przez sprzedawcę - oryginały lub duplikaty faktur i faktury korygujące.

Część dokumentów stanowiły kserokopie zaginionych oryginałów faktur z dopiskiem duplikat, które wg. organu podatkowego nie spełniały wymogów formalnych określonych dla duplikatów. Organ podatkowy stwierdził zatem, że spółka zaniżyła wysokość zobowiązania podatkowego i zawyżyła podatek naliczony.

W rozpatrywanej sprawie organ podatkowy zakwestionował prawo skarżącej do odliczenia podatku naliczonego nie dlatego, że w momencie odliczenia podatku naliczonego nie dysponowała fakturami VAT i że transakcje udokumentowane tymi fakturami nie miały miejsca, lecz z tego względu, że duplikaty tych faktur, zdaniem organu, nie spełnią wymogów formalnych wynikających z § 20 ust. 1 wskazanego wyżej rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r., bowiem stanowią kopie faktur z naniesionym słowem "Duplikat" oraz mają te same daty wystawienia

Spółka wniosła skargę do WSA uzasadniając ją m.in. tym, że w trakcie prowadzonego postępowania odtworzyła część dokumentacji księgowej, gdyż sporo podmiotów z którymi współpracowała w 2008 roku, obecnie już nie istnieje.

Wojewódzki Sąd Administracyjny rozpatrując skargę spółki uchylił zaskarżoną decyzję organu podatkowego. Zdaniem Sądu, w rozpatrywanej sprawie organ podatkowy nie wskazał przepisu prawnego stanowiącego podstawę pozbawienia skarżącej prawa do odliczenia podatku naliczonego i nie wyjaśnił jaka jest treść normy prawnej. Taką podstawą w żadnym razie nie może być § 20 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. Organ nie rozważał także w ogóle tego, czy w świetle przepisów dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu od podatku od wartości dodanej oraz orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (np. wyrok z dnia 1 marca 2012 r., C - 280/10, wyrok z dnia 15 lipca 2010 r., C - 368/09) można odebrać podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego tylko z powodu niespełnienia wskazanych wyżej warunków formalnych duplikatu faktury.