Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

June 30, 2013

Kurs przeliczenia VAT płatnego w PLN

0 1025

Spółka zawarła umowę, w której wskazane jest że po wykonaniu prac otrzyma fakturę na kwotę 1000 euro netto przy czym VAT będzie zapłacony w złotówkach na konto złotówkowe i do przeliczenia VAT należy zastosować kurs średni NBP z dnia wystawienia faktury. Wartość netto faktury ma być zapłacona w euro. Czy mam się sugerować zapisami umowy, czy powinienem wziąć kurs z dnia poprzedzającego wystawienie faktury?

ODPOWIEDŹ

Obowiązujące przepisy prawne dopuszczają wystawianie przez polskich podatników faktur w walutach obcych. Zasady przeliczania podstawy opodatkowania wyrażonej w walucie obcej na złote określone są w art.31a ust.1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Ust.1 tego przepisu stanowi, że w przypadku gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Podatnik może również wybrać sposób przeliczania tych kwot na złote według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. W takim przypadku waluty inne niż euro należy przeliczyć z zastosowaniem kursu wymiany każdej z nich względem euro. Zgodnie z art.31a ust.2 ustawy w przypadku gdy podatnik wystawia fakturę przed powstaniem obowiązku podatkowego, a kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone na tej fakturze w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury. W tym przypadku również możliwe jest zastosowanie ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny.

Powyższy przepis służy prawidłowemu rozliczeniu z urzędem skarbowym i nie oznacza, że wszystkie kwoty trzeba podać je na fakturze w złotych. Jak wskazano powyżej, przepisy dopuszczają bowiem wystawienie faktur w walucie obcej. W §5 ust.7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 roku zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług określono, że kwoty podatku wykazuje się w złotych bez względu na to, w jakiej walucie określone są kwoty w fakturze. Nie ma natomiast konieczności przeliczania na złote innych pozycji faktury (np. kwot netto czy brutto).

Mimo, że sama faktura może być wystawiona w walucie obcej, rozliczeń z urzędem skarbowym należy dokonywać w złotych polskich. Jak wskazano powyżej, wartość samego podatku od towarów i usług musi być podana na fakturze w złotówkach, a zasady przeliczania kwot wyrażonych w walutach obcych zostały wyraźnie określone w przepisie art. 31a ustawy o VAT. Przepis ten mówi wprawdzie o przeliczeniu podstawy opodatkowania, a nie kwot podatku, ale, jeżeli podatek ma wynosić 23% podstawy opodatkowania, naszym zdaniem należy go również zastosować do przeliczenia kwot podatku.

Państwa kontrahent powinien zatem na fakturze wykazać kwotę podatku przeliczoną według kursu średniego euro ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury (lub poprzedzającego dzień powstania obowiązku podatkowego, jeżeli obowiązek powstał przed wystawieniem faktury). Najlepszym wyjściem byłaby zmiana zapisów umowy w taki sposób, żeby odpowiadała przepisom prawnym.

Jeżeli jednak tak się nie stanie to, zgodnie z art.86 ust.2 pkt 1 ustawy o VAT, macie Państwo prawo do odliczenia podatku w wysokości wynikającej z faktury, nawet jeżeli kwota ta nie jest prawidłowa. Taka kwota powinna być również zapłacona kontrahentowi.

Bożena Sawicka