Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT USŁUG , AKTUALNOŚCI , OBOWIĄZEK PODATKOWY (art. 19-21) , PODSTAWA OPODATKOWANIA (art. 29-32)

May 24, 2016

Kurs waluty dla celów przeliczenia podstawy opodatkowania przy imporcie usług

0 969

Przeliczenia waluty obcej na złote Przedsiębiorca powinien dokonać według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 8 stycznia 2016 roku nr IPPP1/4512-1159/15-2/AW.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Przedsiębiorca, który w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nabywa usługi od zagranicznych kontrahentów nieposiadających siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium kraju stanowiące zgodnie z art. 28b ustawy o VAT import usług. Usługodawca dokumentuje sprzedaż usług wystawiając na Przedsiębiorcę faktury w walucie obcej. Faktury są co do zasady wystawiane po wykonaniu usługi, zdarzają się jednak sytuacje, gdy kontrahenci wystawiają faktury przed wykonaniem usług, czyli przed powstaniem obowiązku podatkowego.

Wątpliwości Przedsiębiorcy odnoszą się do wskazania właściwego kursu walut po którym winien przeliczyć podstawę opodatkowania nabytych usług.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy w pierwszej kolejności wyjaśnił, iż obowiązek wystawienia faktury VAT zgodnie z art. 106a ustawy o podatku od towarów i usług nie dotyczy przypadków opisanych w art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy czyli sytuacji w której podatnikiem jest nabywca usługi po spełnieniu określonych tym przepisem warunków. Dokument który w takiej sytuacji wystawia usługodawca nie posiadający siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium kraju, nie jest fakturą VAT w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. W związku z powyższym organ podatkowy wskazał, iż przepis art. 31a ust. 2 ww. ustawy nie dotyczy dokumentów potwierdzających przeprowadzenie transakcji wystawianych przez kontrahentów zagranicznych, dla których nabywca rozlicza import usług. To z kolei oznacza, że kurs, jaki należy zastosować do przeliczania importu usług, nie jest uzależniony od daty wystawienia faktury. Istotny jest tylko termin powstania obowiązku podatkowego.

Zatem w przedmiotowej sprawie obowiązek podatkowy powstanie zgodnie z art. 19a ust. 1 ww. ustawy, czyli z chwilą wykonania usług. Tym samym w myśl art. 31a ust. 1 ww. ustawy przeliczenia waluty obcej na złote Przedsiębiorca powinien dokonać według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego zarówno dla sytuacji w których kontrahent zagraniczny wystawi faktury przed wykonaniem usługi jak i pod dniu powstania obowiązku podatkowego.

Podstawa prawna: art. 19a ust. 1, art. 31a ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.