Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OCHRONA ZDROWIA , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

October 1, 2014

Kursy dokształcające w zakresie psychoterapii a stawka VAT

0 1013

Świadczone przez Stowarzyszenie kursy z zakresu psychoterapii, jako profesjonalnej metody leczenia, nie mogą korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o VAT.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 6 sierpnia 2014 roku nr ILPP1/443-343/14-4/MK.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji o organu podatkowego zwróciło się Stowarzyszenie, które prowadzi działalność polegającą na organizacji i prowadzeniu kursów dokształcających. Stowarzyszenie nie jest jednostką systemu oświaty ani też nie posiada akredytacji właściwego kuratora oświaty i wychowania. Świadczone usługi będą usługami kształcenia zawodowego i przekwalifikowania zawodowego innymi niż określone w art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o VAT. Nie będą one prowadzone na zasadach określonych w odrębnych przepisach. Uczestnicy kursu ponoszą odpłatność we własnym zakresie. Ponadto Stowarzyszenie nie jest jednostką samorządu zawodowego psychologów, działającą na podstawie odrębnej ustawy. Członkiem Stowarzyszenia, wedle postanowień Statutu, może być każda osoba, która legitymuje się tytułem magistra lub lekarza medycyny. Stowarzyszenie jest więc organizacją dobrowolną, a przynależność do Stowarzyszenia nie jest obowiązkowa. Stowarzyszenie działa wyłącznie na podstawie ustawy Prawo o Stowarzyszeniach. Jednym z celów Stowarzyszenia jest działalność samokształceniowa w zakresie psychoterapii jako profesjonalnej metody leczenia. Cel ten Stowarzyszenie realizuje m.in. poprzez prowadzenie działalności szkoleniowej służącej upowszechnianiu standardów kształcenia psychoterapeutów zgodnych ze stosowanymi w Unii Europejskiej.

W związku z powyższym Stowarzyszenie zwróciło się do organu podatkowego z zapytaniem, czy prowadzone kursy korzystają ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy wskazał, iż możliwością skorzystania ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy o podatku od towarów i usług, prowadzone kursy muszą być uznane za usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego oraz spełniać jeden z warunków określonych w lit. a – c powyższego przepisu. Powołane wyżej przepisy prawa podatkowego przewidują zwolnienie dla usług kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego prowadzonych w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach lub świadczonych przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty – wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją lub finansowanych w całości ze środków publicznych.

Zatem, jak wynika z opisu sprawy, przedmiotowe kursy obejmują nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem, jak również mają na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych, czyli stanowią usługi w zakresie kształcenia zawodowego i przekwalifikowania zawodowego, tym samym spełniają pierwszą przesłankę warunkującą zwolnienie od VAT.

Ponadto, żadne z przesłanek określonych w lit. a-c omawianego punktu nie występują w sytuacji Stowarzyszenia. Bowiem świadczone usługi szkoleniowe nie będą prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach oraz Stowarzyszenie nie posiada akredytacji w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, a usługi kształcenia zawodowego są finansowane ze środków własnych uczestników kursu.

Tym samym zwolnienie określone w art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy, nie ma zastosowania dla świadczonych przez Stowarzyszenie usług. Fakt zaistnienia jednej przesłanki warunkującej zwolnienie - takiego zwolnienia nie przesądza, gdyż jak wskazano konieczne jest wystąpienie łącznie dwóch przesłanek, czego nie można stwierdzić w przedmiotowej sprawie.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.