Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWA DOSTAWA TOWARÓW , ZAKRES OPODATKOWANIA (art. 5-14)

May 6, 2015

Kwalifikacja czynności wykonywanej na rzecz kontrahenta ze Szwecji z wykorzystaniem materiału własnego i powierzonego

0 899

Kwalifikacja danej transakcji jako świadczenia złożonego zależna jest w szczególności od charakteru jej elementów składowych, ich wzajemnego stosunku do siebie oraz funkcji i celu gospodarczego z punktu widzenia nabywcy świadczenia - jeżeli dostawa towarów w tym przypadku w całej transakcji ma charakter dominujący, należy traktować ją jako WDT

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 7 kwietnia 2015 roku nr IBPP4/4512-39/15/PK.

Sytuacja Podatnika

Spółka jest producentem komponentów motoryzacyjnych, zawarła umowę z kontrahentem mającym siedzibę działalności w Szwecji. Kontrahent jest szwedzkim podatnikiem VAT zidentyfikowanym również na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych.

Zgodnie z umową ze szwedzkim kontrahentem, kontrahent ten będzie wysyłał do siedziby Spółki w Polsce komponenty motoryzacyjne w postaci tłoków niekompletnych. Spółka będzie dołączała do przedmiotowych tłoków dodatkowe elementy w postaci pierścieni. Świadczenie Spółki będzie obejmowało dostawę pierścieni wraz z ich mocowaniem w tłoku. Pierścienie stanowią własność Spółki. Podczas całego procesu tłoki niekompletne pozostają własnością szwedzkiego kontrahenta.

Spółka szacuje, że stosunek wartości pierścieni do kosztów ich mocowania do tłoku wynosi ok. 10:1. Podczas dołączenia pierścienie nie zmieniają swoich funkcji bądź właściwości. Czynności wykonywane przez Spółkę mają za zadanie jedynie połączenie pierścienia z tłokiem w celu uzyskania tłoka kompletnego.

Po dołączeniu pierścienia, tłok jest wywożony do Szwecji, a szwedzki kontrahent Spółki może dysponować dołączonymi pierścieniami jak właściciel. Spółka obciąża szwedzkiego kontrahenta kosztami dostawy pierścieni wraz z kosztami ich zamocowania.

W ocenie Spółki istotą opisywanej transakcji z punktu widzenia jej szwedzkiego kontrahenta jest dostawa pierścieni, która jest elementem dominującym w przedmiotowym planowanym kontrakcie.

W związku z powyższym Spółka zadała pytanie czy opisana transakcja ze szwedzkim kontrahentem winna być traktowana jako jedno świadczenie stanowiące wewnątrzwspólnotową dostawę towarów w postaci pierścieni czy też jako świadczenie usług.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej

Dyrektor przychylił się do stanowiska i argumentacji Spółki, która wskazała, że opisaną transakcję na rzecz szwedzkiego kontrahenta należy traktować jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów w postaci pierścieni.

Za taką kwalifikacją dokonywanej transakcji przemawiają bowiem okoliczności jej dokonania. Jak bowiem wskazano, celem gospodarczym świadczenia Spółki, z punktu widzenia jej szwedzkiego kontrahenta jest dokonanie dostawy pierścieni, a usługa ich dołączenia do tłoka, jak wskazano powyżej, ma jedynie charakter pomocniczy, umożliwiający właściwe korzystanie z dostarczanych pierścieni. Usługa Wnioskodawcy nie stanowi dla kontrahenta Spółki celu samego w sobie, lecz jest jedynie świadczeniem pobocznym i pomocniczym. Ponadto podczas usługi polegającej na dołączeniu pierścieni do tłoka zmianie nie ulega istota ani funkcja pierścienia - pierścień jest jedynie przytwierdzany do tłoka.

Pod uwagę należy również wziąć proporcję wartości dostarczanych pierścieni do wartości usługi, która wynosi około 10:1. Bez wątpienia zatem dostawa pierścieni ma w tej transakcji charakter dominujący.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy o VAT przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

Aby zatem doszło do dokonania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów spełnione muszą zostać dwa warunki tj.:

  • towary zostają wywiezione z terytorium Polski na terytorium innego państwa członkowskiego,

  • oraz dokonywana jest ich dostawa w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT.

W ocenie Wnioskodawcy w analizowanym stanie faktycznym obydwa te warunki zostały spełnione, a zatem transakcję dostawy pierścieni na rzecz szwedzkiego kontrahenta Spółki należy traktować jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Pierścienie są bowiem wywożone z terytorium Polski na terytorium Szwecji, a Spółka dokonuje ich dostawy, gdyż przenosi na swojego kontrahenta prawo do rozporządzania pierścieniami jak właściciel. Ma zatem miejsce wywóz towarów w wykonaniu dostawy. Spełnione zatem zostają warunki uznania przedmiotowej transakcji za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, określone w art. 13 ust. 1 ustawy o VAT.

Podstawa prawna: art. 7 ust. 1, art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.