Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OCHRONA ZDROWIA

January 2, 2015

Kwalifikacja pacjentów do badań klinicznych a VAT

0 903

Usługi świadczone na rzecz Spółki, polegające na kwalifikacji pacjentów do badań klinicznych, nie spełnią przesłanek do objęcia ich zwolnieniem od podatku na podstawie w art. 43 ust. 1 pkt 18a ustawy o VAT.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 6 października 2014 roku nr ILPP2/443-745/14-2/MN.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Lekarz, który zamierza świadczyć usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia pacjentów. Dodatkowo, w celu zwiększenia osiąganych dochodów, zamierza prowadzić na zlecenie Spółki działającej w branży badań klinicznych dodatkowe usługi w zakresie badań pacjentów. Kwalifikacja ta będzie jednak dokonywana niejako przy okazji wykonywania normalnych badań pacjentów zgłaszających się ze swoimi schorzeniami. W ramach tej usługi Lekarz będzie badał pacjenta i przeprowadzał odpowiednią konsultację medyczną, będzie wykonywał także diagnozę pacjenta, w wyniku której może zalecić odpowiednią kurację, przepisać właściwe farmaceutyki. Zatem, co do zasady, będzie świadczyć on usługi medyczne służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Jedynie dodatkowo, w przypadku, gdy pacjent będzie spełniał wymogi zakwalifikowania go do badań klinicznych, Lekarz poinformuje pacjenta o tym fakcie i za jego zgodą przekaże jego dokumentację medyczną Spółce. Działalność w postaci kwalifikacji do badań klinicznych będzie miała w związku z tym charakter poboczny w stosunku do świadczonych usług medycznych. Świadczone przez Lekarza na rzecz Spółki usługi dokumentowane będą rachunkami.

W związku z powyższym Lekarz zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy usługi medyczne świadczone na rzecz Spółki będą podlegały zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18a ustawy o podatku od towarów i usług.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Rozpatrując kwestię zwolnienia przedstawionych powyżej usług świadczonych przez Lekarza na rzecz Spółki, należy przede wszystkim rozstrzygnąć, czy usługi polegające na kwalifikacji pacjentów do badań klinicznych – ze względu na swój cel – mogą zostać uznane za usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Bowiem, o ile poprawa zdrowia uczestnika badania może stanowić rzeczywiście jeden z efektów prowadzenia badań klinicznych, to usługi te mają na celu wyłącznie sprawdzenie, czy badany produkt medyczny jest skuteczny i bezpieczny. Natomiast jako takie nie mają one na celu przeszkodzenia, uniknięcia lub zapobieżenia chorobie, obrażeniom lub zakłóceniom zdrowia lub też wykrycia ukrytych chorób lub chorób w stadium początkowym. Badania te nie służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia konkretnych pacjentów biorących udział w badaniu. Celem tych badań jest sprawdzenie bezpieczeństwa stosowania leku oraz jego dystrybucji w organizmie, natomiast efekty tych badań mogą spowodować zarówno poprawę jak i pogorszenie zdrowia osoby biorącej udział w badaniu.

W konsekwencji, nie można stawiać znaku równości pomiędzy umowami o badania kliniczne a usługami świadczonymi przez podmioty lecznicze na rzecz pacjentów. W tych drugich stosunkach prawnych bowiem jedynym celem jest zapewnienie opieki medycznej związanej z zachowaniem, ratowaniem, czy też przywracaniem zdrowia. Natomiast celem umów o badania kliniczne jest odkrycie lub potwierdzenie klinicznych, farmakologicznych, w tym farmakodynamicznych skutków działania badanych produktów leczniczych. Oceny tej nie zmienia fakt, że w wyniku tych badań klinicznych pacjenci mogą i często odnoszą korzyść w postaci poprawy ich stanu zdrowia. Jednakże sponsor czyli firma farmaceutyczna, nie płaci podmiotom leczniczym wynagrodzenia za leczenie pacjentów, lecz za badania kliniczne skuteczności leków.

Reasumując organ podatkowy stwierdził, iż czynności wykonywane na rzecz Spółki nie stanowią usług w zakresie opieki medycznej, służących profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia pacjentów. W konsekwencji, wykonywanie tychże czynności – stosowanie do przepisu art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług – podlegać będzie opodatkowaniu stawką VAT w wysokości 23%.

Podstawa prawna: art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.