Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT

June 2, 2014

Leasing zwrotny a prawo do odliczenia podatku naliczonego

0 931

Podatnikowi będzie przysługiwało prawo do odliczenia całej kwoty podatku naliczonego z tytułu zakupu samochodu osobowego, który jest przedmiotem dalszej odsprzedaży.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 22 kwietnia 2014 roku nr IPTPP4/443-84/14-2/OS.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży hurtowej i detalicznej samochodów osobowych i furgonetek. Podatnik zamierza zakupić nowy samochód osobowy w ramach WNT z zamiarem sprzedaży firmie leasingowej, tzw. leasing zwrotny, tj. gdy po sprzedaży podatnik bierze w leasing ten samochód. Planowane zbycie samochodu osobowego będzie związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy przy sprzedaży nowego samochodu osobowego firmie leasingowej, a następnie nabycie tego samego samochodu w ramach tzw. leasingu zwrotnego podatnik ma prawo do pełnego odliczenia podatku VAT od zakupu tego samochodu w ramach WNT.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Analiza przedstawionych we wniosku okoliczności sprawy oraz obowiązujących przepisów prawa prowadzi do stwierdzenia, że w sytuacji gdy przedmiotem działalności Podatnika jest sprzedaż hurtowa i detaliczna samochodów osobowych i furgonetek, to Wnioskodawcy zgodnie art. 86a ust. 5 pkt 1a ustawy o podatku od towarów i usług - będzie przysługiwało prawo do odliczenia całej kwoty podatku naliczonego z tytułu zakupu samochodu osobowego, który jest przedmiotem dalszej odsprzedaży, o ile nie zachodzą okoliczności wyłączające to prawo, wynikające z art. 88 ww. ustawy o podatku od towarów i usług.

Podstawa prawna: art. 86a ust. 5 pkt 1a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.