Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI , AKTUALNOŚCI

October 26, 2016

Lokal mieszkalny jako towar handlowy a VAT

0 1106

Dostawa lokalu mieszkalnego, stanowiącego towar handlowy, w odniesieniu do którego poniesiono nakłady do 30% wartości początkowej, będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 20 października 2016 roku nr IBPP1/4512-544/16-2/ES.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Przedsiębiorca, czynny podatnik VAT, który planuje, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, zakupić lokal mieszkalny z rynku wtórnego. Zatem można rozumieć, iż pierwsze zasiedlenie nastąpiło jeszcze w latach 90-tych. Ponadto lokal nie był remontowany, jak również nie stanowił przedmiotu najmu ani dzierżawy. Nabycie lokalu nie zostanie udokumentowane fakturą VAT ze względu na czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT. Od momentu zakupu lokal będzie remontowany.

Nabyty lokal nie będzie wpisany do ewidencji środków trwałych, będzie stanowił wyłącznie towar handlowy i nie będzie wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem VAT. Jak również nie będzie przedmiotem najmu ani dzierżawy. Przedsiębiorca będzie ponosić wydatki na ulepszenie mieszkania do kwoty nieprzekraczającej 30% wartości początkowej mieszkania. Zatem Przedsiębiorcy będzie przysługiwać prawo odliczenia podatku naliczonego od tych wydatków. Lokal po ulepszeniu zostanie sprzedany przed upływem 5 lat.

W związku z powyższym Przedsiębiorca zwrócił się do organ u podatkowego z zapytaniem, czy w momencie sprzedaży przedmiotowego lokalu osobie fizycznej w celach mieszkalnych obowiązuje zwolnienie od podatku VAT.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy w pierwszej kolejności wyjaśnił, iż w celu skorzystania ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, muszą być spełnione łącznie 2 warunki:

  • dostawa budynków, budowli lub ich części nie może być dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia,

  • pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą tych obiektów nie może upłynąć okres krótszy niż 2 lata.

Zatem będą spełnione przesłanki do zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy, gdyż planowana dostawa lokalu mieszkalnego nie zostanie dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia ani w okresie krótszym niż 2 lata od pierwszego zasiedlenia.

Ponadto organ podatkowy wskazał, iż skoro lokal stanowi towar handlowy, tym samym nakłady ponoszone przez Przedsiębiorcę na remont nie będą stanowić ulepszenia w rozumieniu art. 22g ust. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując organ podatkowy stwierdził, iż w przedmiotowej sprawie dostawa lokalu mieszkalnego przez Przedsiębiorcę, stanowiącego towar handlowy, w odniesieniu do którego poniesiono nakłady do 30% wartości początkowej tego lokalu, będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.