Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

January 4, 2019

NR 85 (Styczeń 2019)

Malowanie ścian szklanych a stawka VAT

0 2855

Mój Klient sprzedaje szklane ścianki do mieszkań, np. prysznicowe, działowe. Również wykonuje usługi malowania „artystycznego” i grawerowania na tych elementach. Jego kontrahent zamówił u niego samą usługę malowania wg własnego projektu takiej szklanej ściany w łazience w swoim mieszkaniu. Czy takie usługi można opodatkować stawką 8% skoro są wykonywane w mieszkaniu do 150 m kwadratowych, czy 23% bo są to usługi „nietypowe”?

ODPOWIEDŹ

Zdaniem Redakcji sprzedaż ścianek na których wykonywane są usługi malowania „artystycznego” i grawerowania jeżeli nie stanowią one dzieł sztuki opodatkowanych stawką VAT 8% należy opodatkować stawką 23%. Usługa malowania „artystycznego” i grawerowania zdaniem Redakcji opodatkowana jest stawką VAT w wys. 23%

UZASADNIENIE

Zlecona usługa przez kontrahenta, to malowanie szklanej ściany w mieszkaniu do 150 m2. Projekt „malowidła” jest zaprojektowany przez kontrahenta.

Stawkę 8% podatku stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Obiekty budownictwa mieszkaniowego, to budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11.

Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych.

Do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym nie zalicza się:

 

  1. budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2;

  2. lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.

 

Zatem dla usługi malowania w mieszkaniu, co do zasady, zastosowanie ma 8 % stawka VAT. Jednakże, przedmiotem działalności klienta Czytelnika jest sprzedaż szklanych ścianek, na których również wykonuje usługi malowania, a w opisanym przypadku mamy do czynienia z wykonaniem usługi malowania „artystycznego” i grawerowania ścianki.

Zgodnie z art. 3 pkt 8 ustawy Prawo budowlane przez remont należy rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym. Zdaniem Redakcji, nie mamy w opisanym przypadku do czynienia z usługą malowania mieszkania, a artystyczne malowanie ścianek nie stanowi remontu mieszkania, zatem zastosowanie znajdzie stawka VAT 23%.

W odniesieniu do sprzedaży ścianek na których wykonywane są usługi malowania „artystycznego” i grawerowania, to zgodnie z art. 120 ust. 3 pkt 1 lit.a w powiązaniu z art. 146a pkt 2 ustawy o VAT stawkę podatku w wys. 8% stosuje się również do dostawy dzieł sztuki dokonywanej przez ich twórcę lub spadkobiercę twórcy. Przez dzieła sztuki zgodnie z art. 120 ust. 1 pkt 1 lit.a ustawy rozumie się min. obrazy, kolaże i podobne płyty dekoracyjne, rysunki i pastele, wykonane w całości przez artystę, z wyłączeniem planów i rysunków do celów architektonicznych, inżynieryjnych, przemysłowych, komercyjnych, topograficznych lub podobnych, ręcznie zdobionych produktów rzemiosła artystycznego, tkanin malowanych dla scenografii teatralnej, do wystroju pracowni artystycznych lub im podobnych zastosowań (CN 9701), (PKWiU ex 90.03.13.0). Zgodnie natomiast z internetową definicją (wikipedia) artysta to osoba tworząca (wykonująca) przedmioty materialne, lub utwory niematerialne mające cechy dzieła sztuki. Artysta tym różni się od rzemieślnika– odtwórcy, że swoje dzieła tworzy w oparciu o własną koncepcję, nadając im niepowtarzalny charakter. Dzięki temu dzieła znanych artystów rozpoznawane są bez potrzeby oglądania ich sygnatur. Artystą może być każdy, bez względu na stopień profesjonalizmu w uprawianiu jakiejkolwiek sztuki. W zależności od rodzaju uprawianej twórczości, bez względu na to, czy jest ona wykonywana zawodowo czy nie, artysta będzie nosił nazwę związaną ze swoją specjalnością, np.: artysta plastyk, artysta muzyk. Artysta może działać w jednej lub kilku dziedzinach, jak np.: architektura, architektura wnętrz, architektura krajobrazu, film, fotografia, grafika.

Jeżeli zatem sprzedawane ścianki na których wykonywane są usługi malowania „artystycznego” i grawerowania stanowią dzieła sztuki to zastosowanie znajdzie stawka VAT 8%. W przeciwnym razie sprzedaż należy opodatkować stawką VAT 23%. Jednocześnie, przypominamy, iż kwalifikacji usług do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik, gdyż to właśnie on posiada wszystkie informacje dotyczące charakteru świadczonych usług, które są niezbędne do właściwego ich zaliczenia do odpowiedniego grupowania PKWiU. W przypadku wątpliwości w ustaleniu symbolu PKWiU można uzyskać w urzędzie statystycznym opinię interpretacyjną składając wniosek do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklarcaji VAT-7(18) dostawę towarów oraz świadczenie usług na terytorium kraju, opodatkowanie stawką 8% należy wykazać w pozycji 17 podstawę opodatkowania i w poz. 18 podatek należny, natomiast opodatkowane stawką 23% w pozycji 19 podstawę opodatkowania i w poz. 20 podatek należny

Paulina Matuszewska

Podstawa prawna: art. 2 ust.12, art.41 ust.1, ust.2, ust.12, art.146a pkt 1 i pkt 2, art. 120 ust.3 pkt 1 lit.a i art. 120 ust. 1 pkt 1 lit.a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.