Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KONTROLE I POSTĘPOWANIA PODATKOWE , KASY REJESTRUJĄCE

August 31, 2016

Mandat za niewydanie parafonu

0 1281

Prowadzę sklep i zatrudniam pracowników, VAT płacę terminowo. Mój pracownik nie wydał paragonu za sprzedaż chleba i został ukarany z KKS. Za ten sam czyn zostałam też ukarana jako kierownik sklepu. Czy urząd może karać za ten sam czyn dwa razy?

ODPOWIEDŹ

Nałożeniem mandatu za niezarejestrowanie transakcji bądź niewydanie klientowi paragonu dokumentującego zawartą transakcję ukarani mogą zostać zarówno sprzedawca, jak i jego szef, który nie dopełnił obowiązku nadzoru nad zatrudnionym personelem i dopuścił do naruszenia przepisów. Są to zatem dwa odrębne wykroczenia.

UZASADNIENIE

Niewydanie paragonu oraz niezarejestrowanie transakcji na kasie rejestrującejkarane jest na podstawie przepisów ustawy z dnia 10 września 1999r. Kodeks Karny Skarbowy (kks). W myśl art. 62 § 1 i 4 kks kto wbrew obowiązkowi nie wystawia faktury lub rachunku za wykonanie świadczenia, wystawia w sposób wadliwy albo odmawia ich wydania, podlega karze grzywny do 180 stawek dziennych. Karze tej podlega także ten, kto wbrew przepisom ustawy dokona sprzedaży z pominięciem kasy rejestrującej, albo nie wyda dokumentu z kasy rejestrującej, stwierdzającego dokonanie sprzedaży. Należy dodać, iż w wypadku mniejszej wagi, sprawca czynu podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.

Obowiązek wystawienia paragonu, faktury, rachunku wynika z przepisów ustawy Ordynacja podatkowa oraz z ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z art.111 ustawy o podatku od towarów i usług do ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas rejestrujących są zobowiązani podatnicy VAT dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Obowiązani są oni dokonywać wydruku paragonu fiskalnego lub faktury z każdej sprzedaży oraz wydawać wydrukowany dokument nabywcy. Należy zauważyć, iż poprzez paragon fiskalny rozumie się „wydrukowany przez kasę dla nabywcy w momencie sprzedaży dokument potwierdzający dokonaną transakcję sprzedaży”. Pod pojęciem sprzedaży zgodnie z ustawą o VAT rozumie się „odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów lub WDT”

Jest to obowiązek ustawowy, a szczegółowe kwestie uregulowane są w rozporządzeniu Ministra Finansów z 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących oraz rozporządzeniu Ministra Gospodarki z 27 sierpnia 2013 roku w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące.

Podmiotem czynu z art. 62 § 4 kks może być podatnik lub osoba, która w imieniu podatnika dokonuje sprzedaży (sprzedawca będący pracownikiem podatnika). Odrębnym wykroczeniem jest niedopełnienie obowiązku nadzoru nad przestrzeganiem reguł obowiązujących w działalności przedsiębiorcy. Jak wynika bowiem z art. 84 § 1 kks, kto nie dopełniając obowiązku nadzoru nad przestrzeganiem reguł obowiązujących w działalności danego przedsiębiorcy lub innej jednostki organizacyjnej dopuszcza, chociażby nieumyślnie, do popełnienia czynu zabronionego określonego w tym rozdziale (czyli naruszeń prawa podatkowego), podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe. Obowiązek nadzoru wynika z zakresu obowiązków służbowych, istoty funkcji lub zajmowanego stanowiska.

Zatem od osoby sprawującej nadzór wymaga się szczególnej staranności, ponieważ wskutek braku odpowiedniego nadzoru nad przestrzeganiem reguł obowiązujących w danej organizacji istnieje duże prawdopodobieństwo popełnienia czynu zabronionego przez inne osoby. Niedopełnienie nadzoru polega także na zaniechaniu podjęcia działań, do których z tytułu sprawowania funkcji sprawca jest zobowiązany, jego skutkiem jest popełnienie czynu zabronionego określonego w art. 54-83 kks.

Podkreślić należy, że karę grzywny w drodze mandatu karnego nałożyć można jedynie, gdy osoba sprawcy i okoliczności popełnienia wykroczenia skarbowego nie budzą wątpliwości. Warunkiem wymierzenia kary grzywny w drodze mandatu karnego jest jednakże wyrażenie przez sprawcę wykroczenia skarbowego zgody na przyjęcie mandatu oraz gdy wina sprawcy nie budzi wątpliwości. Wyrażając zgodę na przyjęcie mandatu pracownik uznał swoje wykroczenie. Można więc przyjąć, że pracownik i właściciel-kierownik sklepu dopuścili się zachowań, które zdaniem organów kontroli skarbowej wypełniły znamiona dwóch różnych wykroczeń skarbowych.

Paulina Pawluk

Podstawa prawna: art.62, art. 84 ustawy z dnia 10 września 1999 roku KKS art. 111 ustawy o VAT.