Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

August 1, 2017

Metoda kasowa a świadczenie usług poza terytorium kraju

0 1255

Prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie usług elektrycznych. Usługi te świadczę obecnie na rzecz podmiotu gospodarczego w Niemczech. Podatek VAT rozliczam metoda kasową. Ponieważ przekroczyłem limit dotyczący zwolnienia z podatku dochodowego w Niemczech i nie złożyłem w terminie dokumentów o zwolnienie z tego podatku do Urzędu Skarbowego w Niemczech, kontrahent niemiecki na rzecz którego świadczę usługi pomniejszył należność na moją rzecz z bieżącej faktury o kwotę 2.552 EURO. Ponieważ rozliczam się do Urzędu Skarbowego metodą kasową nie wiem czy fakturę która ma wartość 10.000 EURO mam wykazać w ewidencji VAT i deklaracji VAT-7K po przeliczeniu na złote w wysokości 10.000 EURO czy pomniejszoną o 2.552 EURO. Nadmieniam, że kontrahent niemiecki zwróci mi kwotę 2.552 EURO na konto bankowe firmy po zatwierdzeniu zwolnienia w Urzędzie Skarbowym w Niemczech.

ODPOWIEDŹ

Metoda kasowa dotyczy tylko odpłatnych transakcji krajowych, nie znajduje więc zastosowania do dokonywanego przez małego podatnika eksportu usług. Tak więc obowiązek podatkowy od wykonanej usługi elektrycznej powstanie od całości zafakturowanej kwoty w miesiącu wykonania usługi.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.21 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązek podatkowy u małego podatnika, który wybrał metodę kasową, w odniesieniu do dokonywanych przez niego dostaw towarów i świadczenia usług powstaje:

  • z dniem otrzymania całości lub części zapłaty – w przypadku dokonania dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz podatnika, o którym mowa w art.15, zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny,

  • z dniem otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 180. dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi – w przypadku dokonania dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz podmiotu innego niż wymieniony w pkt 1

- po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca miesiąca poprzedzającego okres, za który będzie stosował tę metodę, zwaną dalej „metodą kasową”; otrzymanie zapłaty w części powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części.

Ponadto należy pamiętać o zasadzie zawartej w art.21 ust.2 ustawy o VAT, zgodnie z którą powołany powyżej przepis art. 21 ust.1 stosuje się do czynności wykonanych w okresie, w którym podatnik stosuje metodę kasową.

UWAGA: Sposób rozliczania VAT uzależniony od momentu zapłaty za należność dotyczy jedynie transakcji krajowych. Oznacza to, że w odniesieniu do transakcji zawieranych z podatnikami zagranicznymi będą obowiązywały zasady ogólne właściwe dla tych transakcji. Innymi słowy, zasady dotyczące rozliczania VAT metodą kasową nie znajdą tutaj zastosowania.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art.5 ust.1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów

W przypadku świadczenia usług, dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług istotne jest określenie miejsca świadczenia danej usługi. Od jego poprawności bowiem zależy, czy dana usługa podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, czy też poza terytorium kraju.

Co do zasady, zgodnie z regułą wyrażoną w art. 28b ust. 1 ustawy, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. Z powyższego przepisu wynika zatem, iż w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika, miejscem ich świadczenia jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę, czyli opodatkowanie usług zostaje przeniesione do państwa, gdzie następuje faktyczna ich konsumpcja.

Obowiązujące przepisy ustawy o VAT dotyczące obowiązku podatkowego nie regulują odrębnie powstania obowiązku podatkowego w przypadku eksportu usług. Obowiązek podatkowy w odniesieniu do świadczonych usług:

  • dla których miejsce świadczenia określa się na podstawie art.28b ustawy o VAT tj. w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika - powstaje na zasadach ogólnych z chwilą wykonania usługi

  • pozostałych - powstaje na zasadach szczególnych, jeśli usługi te zostały wymienione w przepisach art.19a ust. 5-7ustawy o VAT, natomiast jeśli nie zostały wymienione - na zasadach ogólnych.

Reasumując, Czytelnik powinien wykazać świadczenie usług elektrycznych udokumentowanych fakturą na kwotę 10000 EURO, po przeliczeniu na polskie złote w ewidencji VAT i deklaracji VAT-7K w miesiącu wykonania usługi.

UWAGA: Jeżeli przedmiotowe usługi elektryczne świadczone są na nieruchomości położonej na terenie Niemiec to zgodnie z art. 28e ustawy o VAT, miejscem świadczenia w przypadku usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców, pośredników w obrocie nieruchomościami, usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania i używania nieruchomości oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego – jest miejsce położenia nieruchomości.

Tak więc, jeżeli Czytelnik wykona usługi elektryczne na rzecz podmiotu niemieckiego, to miejscem świadczenia, czyli krajem w którym te usługi winny być opodatkowane są Niemcy a zobowiązanym do rozliczenia podatku VAT jest kontrahent niemiecki, w oparciu o przepisy obowiązujące na terenie Niemiec.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7 (17) tego rodzaju usługi należy wykazać w pozycji 11 „Dostawa towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju” oraz w pozycji 12 „w tym świadczenie usług, o których mowa w art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy „świadczenie usług na zasadach ogólnych. W informacji podsumowującej VAT-UE w części E (INFORMACJA O WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWYM ŚWIADCZENIU USŁUG) - z wyjątkiem przypadku, gdy usługi są świadczone na nieruchomości i ma zastosowanie art. 28e ustawy, wówczas nie wypełniamy również poz. 12 w deklaracji VAT-7.

Halina Lisowska

Podstawa prawna: art. 5 ust. 1, art. 8 ust. 1, art.21 ust.1 i ust. 2, art. 28b ust. 1, art. 28e ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.