Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU

February 1, 2013

Metoda kasowa - obowiązek podatkowy z tytułu czynności dokonanych w 2012 roku

0 891

Jestem małym podatnikiem rozliczającym się metodą kasową. 15 listopada 2012 roku sprzedałem towar, wystawiłem kontrahentowi fakturę, ale nadal nie otrzymałem płatności. Czy będę zobowiązany do rozpoznania obowiązku podatkowego, jeżeli nie otrzymam płatności w lutym?

ODPOWIEDŹ

Tak, będzie Pan zobowiązany do rozpoznania obowiązku podatkowego w lutym, nawet jeżeli nie otrzyma Pan płatności.

UZASADNIENIE

1 stycznia 2013 roku weszły w życie przepisy ustawy z dnia 16 listopada 2012 roku o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce. W artykule 11 pkt 2 tego aktu prawnego ustawodawca wprowadził zmiany do art.21 ustawy o podatku od towarów i usług, czyli do przepisu regulującego powstanie obowiązku podatkowego u małych podatników rozliczających się metodą kasową.

Do 31 grudnia 2012 roku obowiązek podatkowy u małego podatnika rozliczającego się metodą kasową powstawał z dniem uregulowania całości lub części należności, nie później niż 90. dnia licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. W opisanym przez Pana przypadku, w sytuacji braku płatności od kontrahenta, obowiązek podatkowy w oparciu o przepisy obowiązujące do 31 grudnia 2012 roku powstałby w 90. dniu od dnia wydania towaru (czyli od 15 listopada 2012 roku) - 13 lutego 2013 roku.

Od 1 stycznia 2013 roku, zgodnie ze znowelizowanymi przepisami, obowiązek podatkowy u małego podatnika rozliczającego się metodą kasową powstaje:

• z dniem otrzymania całości lub części zapłaty – w przypadku dokonania dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz czynnego podatnika VAT;

• z dniem otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 180. dnia licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi – w przypadku dokonania dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz podmiotu innego niż czynny podatnik VAT.

W opisanym przez Pana przypadku, w sytuacji braku płatności od kontrahenta, obowiązek podatkowy w oparciu o przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2013 roku:

• nie powstałby w ogóle, jeżeli dokonał Pan dostawy towarów na rzecz czynnego podatnika VAT, lub

• powstałby w 180. dniu od dnia wydania towaru (od 15 listopada 2012 roku), czyli 14 maja 2013 roku, jeżeli dokonał Pan dostawy towarów na rzecz podmiotu innego niż czynny podatnik VAT (np. na rzecz podmiotu nieprowadzącego działalności gospodarczej lub na rzecz podatnika zwolnionego od VAT).

W opisanym przez Pana przypadku mamy do czynienia z sytuacją, gdy w stosunku do czynności wykonanej przed zmianą przepisów obowiązek podatkowy musi być rozpoznany za panowania nowych regulacji i należy podjąć decyzję, które przepisy zastosować – właściwe dla momentu dokonania sprzedaży, czy dla momentu, kiedy określamy obowiązek podatkowy. W art.22 ustawy o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce ustawodawca zawarł przepis przejściowy rozstrzygający ten dylemat.

Zgodnie z przywołaną regulacją, w przypadku czynności dokonanych przez małego podatnika przed dniem wejścia w życie nowelizacji (czyli przed 1 stycznia 2013 roku), obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art.21 ustawy o podatku od towarów i usług w brzmieniu dotychczasowym.

Oznacza to, że w stosunku do czynności dokonanych przed 1 stycznia 2013 roku mali podatnicy są obowiązani rozpoznać obowiązek podatkowy w oparciu o „stare” przepisy, czyli z dniem uregulowania całości lub części należności, nie później niż 90. dnia licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. W Pana przypadku, jeżeli nie otrzyma Pan wcześniej płatności od kontrahenta, będzie to 13 lutego 2013 roku.

Ewa Konarska