Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALICZONY , GMINY I POWIATY

September 9, 2011

Metoda wyliczenia VAT podlegającego odliczeniu przy rozbudowie budynku urzędu miasta

0 1023

Gmina, dokonując przebudowy i rozbudowy budynku Urzędu Miasta, który częściowo będzie służył wykonywaniu czynności niepodlegających opodatkowaniu, a częściowo wykonywaniu czynności podatkowanych, w celu częściowego odliczenia podatku naliczonego powinna bezpośrednio wyodrębnić zakupy związane z przebudową i rozbudową konkretnych pomieszczeń służących wykonywaniu każdej z tych rodzajów czynności. Jedynie w przypadku remontu części wspólnych zasadne będzie zastosowanie w tym celu klucza powierzchniowego, pod warunkiem, że metoda ta miarodajnie i reprezentatywne odzwierciedli stosunek, w jakim będą pozostawać prowadzone w nim kategorie działalności, tj. niepodlegająca opodatkowaniu oraz podlegająca opodatkowaniu.

Takie stanowisko zaprezentował Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji numer IPTPP1/443-311/11-2/ALN z 22 lipca 2011 roku.

Sytuacja podatnika

Miasto planuje przystąpić do realizacji projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2007-2013. W ramach realizacji projektu planowana jest przebudowa i rozbudowa budynku A Urzędu Miasta o budynek A1. Inwestycja zrealizowana zostanie w ramach realizacji zadań własnych gminy, nałożonych odrębnymi przepisami, wykonywanymi w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność przez jednostki samorządu terytorialnego (art. 7 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym). Po zrealizowaniu budynki stanowić będą majątek Miasta. Budynki urzędu w przeważającej części służyć będą społeczności lokalnej (część wykorzystywana do działalności administracyjnej Urzędu Miasta), w pozostałej części zostaną na podstawie umów cywilno-prawnych wynajęte. Łączna powierzchnia użytkowa przebudowanego i nowowybudowanego budynku wyniesie 5.288,57 m2. Do wynajęcia planuje się przeznaczyć pomieszczenia na parterze budynku A1 o powierzchni 339,05 m2.

W związku z powyższym, Miasto zwróciło się do Ministra Finansów z zapytaniem, czy będzie mu przysługiwało, na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, o kwotę podatku naliczonego, przy realizacji projektu.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej

Przepis art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stwierdza jednoznacznie, że prawo do odliczenia przysługuje podatnikom w tym zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Nie przysługuje ono zatem w zakresie wykonywania czynności niepodlegających w ogóle podatkowi. Zgodnie z dyspozycją art. 90 ust. 1 ustawy, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Zgodnie z art. 90 ust. 2 cyt. ustawy, jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Zakres odliczenia podatku naliczonego, modyfikowany na podstawie powyższych regulacji, uzależniony jest od przyporządkowania działalności podatnika do dwóch kategorii czynności. Do pierwszej z nich zaliczyć należy czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego (co do zasady, świadczenie usług oraz sprzedaż towarów opodatkowanych). Z kolei druga kategoria obejmuje czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo (czynności zwolnione od podatku, czy też niepodlegające opodatkowaniu).

Jak wynika z konstrukcji cyt. wyżej przepisów, obowiązkiem podatnika w pierwszej kolejności jest przypisanie konkretnych wydatków do określonych rodzajów sprzedaży, z którymi wydatki te są związane. Natomiast zasada proporcjonalnego odliczania podatku ma zastosowanie do tej kategorii zakupów, których nie da się jednoznacznie przypisać do konkretnego rodzaju sprzedaży, czyli do zakupów kwalifikowanych jako „zakupy związane ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną”.

Zdaniem organu podatkowego, możliwe jest bezpośrednie wyodrębnienie zakupów związanych z przebudową i rozbudową konkretnych pomieszczeń przeznaczonych na wynajem, nie jest natomiast to możliwe w przypadku remontu części wspólnych. Tym samym prawidłową kwotę podatku naliczonego do odliczenia od zakupów dotyczących części wspólnych (związanych z wykonywaniem czynności opodatkowanych i niepodlegajacych opodatkowaniu) Wnioskodawca winien dokonać z zastosowaniem miarodajnego klucza podziału celem wyodrębnienia zakupów związanych z czynnościami niepodlegajacymi opodatkowaniu podatkiem VAT oraz czynnościami podlegającymi opodatkowaniu. Zastosowanie w tym celu klucza powierzchniowego, będzie zasadne, jeżeli metoda ta miarodajnie i reprezentatywne odzwierciedli stosunek, w jakim będą pozostawać prowadzone w nim kategorie działalności, tj. niepodlegająca opodatkowaniu oraz podlegająca opodatkowaniu.

Podstawa prawna: art.86 ust.1, art.90 ust.1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.