Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT

October 31, 2014

Miejsce garażowania pojazdu a prawo do odliczenia podatku VAT

0 880

Podatnik nie będzie miał prawa do pełnego odliczenia podatku naliczonego, wynikającego z faktur nabycia paliw silnikowych, usług naprawy lub konserwacji, ubezpieczenia oraz innych towarów i usług zawiązanych z eksploatacją lub używaniem tego pojazdu, gdy miejscem garażowania będzie jego prywatna posesja.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 30 września 2014 roku nr IPTPP4/443-433/14-7/MK.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Firma, która posiada samochód RENAULT MASTER o ładowności do 3,5 tony zakwalifikowany zgodnie z przepisami o ruchu drogowym jako specjalny kempingowy. Przedmiotowy pojazd wykorzystywany będzie wyłącznie do działalności gospodarczej oraz z przeznaczeniem oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu. Samochód ten został zgłoszony Naczelnikowi Urzędu Skarbowego na druku VAT-25. Miejscem parkowania jest siedziba Firmy.

Jednocześnie Firma zaznaczyła, iż ma ustalony regulamin korzystania z samochodów służbowych, w którym wyklucza użycie ich do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą np. do celów prywatnych. W regulaminie określono sposób udostępniania, osobę odpowiedzialną za udostępnianie samochodu, zaprowadzono ewidencję przebiegu pojazdu zawierającą elementy zgodnie z art. 86a ust. 7 i 8. Dostęp do samochodu, dokumenty i kluczyki są i będą przechowywane w odpowiednim miejscu w siedzibie Firmy, gdzie jest całodobowy dozór i nie ma możliwości użycia przez osoby nieupoważnione. Ponadto z regulaminu jasno wynika, że osoby upoważnione do korzystania z przedmiotowego pojazdu jak również właściciel Firmy są i będą zobowiązani do dokonywania wpisu w ewidencji przebiegu po każdym użyciu lub wynajmie pojazdu, co wyklucza użycie do celów prywatnych, ponieważ każdy ruch pojazdu musi być ujęty w ewidencji.

Samochód kempingowy będzie wynajmowany potencjalnym klientom Firmy na okres na jaki będzie podpisana umowa najmu. Wynajęcie samochodu przez pracownika bądź właściciela Firmy traktowane będzie jako najem obowiązujący potencjalnego klienta. Poza okresem najmu samochód będzie wykorzystywany dla celów związanych z działalnością gospodarczą tj. wyjazdy na szkolenia, konferencje, w celu zakupu samochodów, części zamiennych w kraju i za granicą wymagających noclegów itp. Zatem pojazd w okresach pomiędzy kolejnymi umowami najmu będzie wykorzystywany do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Opłaty za najem będą stanowić dla Firmy realne wynagrodzenie tzn. są i będą odpowiadać realnym cenom rynkowym.

Poza okresami najmu faktury dokumentujące wydatki na nabycie lub import paliw silnikowych, oleju napędowego, naprawy i konserwacji, ubezpieczenia oraz innych towarów związanych z eksploatacją zużytych na potrzeby działalności będą wystawiane na Firmę. W okresie najmu wydatki związane z eksploatacją pojazdu w tym paliwo płyny eksploatacyjne będzie ponosić Najemca. W okresie najmu Firma nie będzie monitorować ilości zużytego paliwa natomiast w okresach poza najmem Firma będzie monitorować na podstawie ewidencji przebiegu pojazdu i zakupionego paliwa. Dopuszczalna ładowność pojazdu będącego przedmiotem wniosku wynosi: w karcie pojazdu - nie określono; w dowodzie rejestracyjnym - nie określono. Liczba miejsc łącznie z miejscem dla kierowcy w pojeździe samochodowym będącym przedmiotem wniosku wynosi: w karcie pojazdu - 6, w dowodzie rejestracyjnym -6.

Firma powzięła wątpliwość, czy w sytuacji, gdy miejscem garażowania będzie prywatna posesja właściciela Firmy, będzie miała prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur nabycia paliw silnikowych, usług naprawy lub konserwacji, ubezpieczenia oraz innych towarów i usług zawiązanych z eksploatacją lub używaniem tego pojazdu.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

W odniesieniu do przedstawionego opisu sprawy organ podatkowy wskazał, iż kluczową rolę w rozwiązaniu przedstawionego problemu odgrywa przepis art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a w związku z art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Z treści tych przepisów wynika, że podatnik ma możliwość odliczenia 100% kwoty podatku naliczonego zawartego w fakturach dotyczących wydatków związanych z nabyciem pojazdów samochodowych oraz wydatków związanych z ich eksploatacją w sytuacji, gdy pojazdy te są wykorzystywane wyłącznie do celów prowadzenia działalności gospodarczej.

Tymczasem Firma zamierza garażować przedmiotowy pojazd poza okresami najmu w prywatnym garażu wynajętym od właściciela Firmy. Zatem powyższe okoliczności nie wykluczają użycia przedmiotowego pojazdu do celów prywatnych, ponieważ właściciel Firmy może wykorzystywać przedmiotowy pojazd do dojazdów z Firmy do miejsca zamieszkania lub z miejsca zamieszkania do Firmy. Ponadto garażowanie pojazdu w prywatnym garażu nie wyklucza użycia tego pojazdu do celów prywatnych jak np. wyjazd weekendowy. Zatem, wskazany przez Firmę sposób użytkowania pojazdu kempingowego nie jest równoznaczny ze stworzeniem stosownych procedur użytkowania tego pojazdu, które wykluczają jego potencjalne wykorzystanie do celów prywatnych.

W związku z tym organ podatkowy stwierdził, iż w opisanych warunkach Firma nie stworzyła zasad wykorzystania pojazdu kempingowego w pełni wykluczających potencjalny jego użytek prywatny, co powoduje, że przedmiotowy pojazd nie będzie wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej, w rozumieniu art. 86a ust. 4 pkt 1 ww. ustawy.

Wobec tego Firmie będzie przysługiwało prawo do odliczenia 50% podatku naliczonego z tytułu nabycia usług naprawy lub konserwacji, ubezpieczenia oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem samochodu, o którym mowa we wniosku, zgodnie z art. 86a ust. 1 ww. ustawy, w brzmieniu obowiązującym od 1 kwietnia 2014 roku.

Natomiast w przypadku nabycia paliw silnikowych, oleju napędowego przeznaczonych do napędu pojazdu kempingowego, Firmie nie przysługuje pełne prawo do odliczenia podatku VAT, ponieważ prawo to przysługuje w przypadku pojazdów samochodowych wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej przy spełnieniu warunków wskazanych w art. 86a ww. ustawy. Bowiem Firma nie wykluczyła potencjalnej możliwości użycia przedmiotowego samochodu do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Ponadto z opisu sprawy wynika, iż w karcie pojazdu oraz w dowodzie rejestracyjnym, dla pojazdu będącego przedmiotem wniosku, nie ma określonej ładowności pojazdu. Tym samym przedmiotowy pojazd jest uznany za samochód osobowy.

Z uwagi na to, Firmie nie będzie w ogóle przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków na zakup paliwa, oleju napędowego dla przedmiotowego pojazdu do dnia 30 czerwca 2015 roku, bowiem przedmiotowy pojazd nie jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej oraz jest samochodem osobowym.

Podstawa prawna: art. 86, art. 86a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.