Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , AKTUALNOŚCI , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

October 8, 2015

Miejsce parkowania samochodu osobowego a prawo do odliczenia VAT

0 954

Podatnikowi będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT w wysokości 50% od wydatków eksploatacyjnych związanych z użytkowaniem samochodu osobowego przez pracownika zatrudnionego na stanowisku przedstawiciel handlowy.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 1 września 2015 roku nr IPTPP3/4512-190/15-6/MJ.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który przekazał pracownikowi firmy, zatrudnionemu na stanowisku przedstawiciela handlowego o terenie działania: cała Polska, samochód osobowy. Przekazany pojazd stanowi narzędzie niezbędne do wykonywania pracy, której charakter polega na pozyskiwaniu nowych oraz utrzymaniu stałych kontaktów z dotychczas pozyskanymi klientami. Ze względu na miejsce zamieszkania pracownika, samochód znajduje się pod tym adresem, skąd rozpoczyna i kończy trasę każdego dnia.

Do wydatków związanych z samochodem należą: koszty paliwa, napraw, ubezpieczenie AC i OC. Faktury dotyczące wydatków wystawiane są na Podatnika. Przedmiotowy pojazd jest wykorzystywany do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Ponadto Podatnik prowadzi ewidencję dla samochodu, która zawiera: datę, cel wyjazdu, skąd, dokąd, przejechaną liczbę km, stan licznika oraz podpis kierowcy. Jednocześnie nie złożył w terminie 7 dni od dnia, w którym poniósł pierwszy wydatek związany z danym pojazdem właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego informacji VAT-26. Nie zaistniały okoliczności obiektywne potwierdzające brak wykorzystania pojazdu do użytku prywatnego.

Dodatkowo Podatnik wprowadził procedury, w których został określony sposób używania pojazdu, wykluczający jego użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą, jest to oświadczenie kierowcy o sposobie wykorzystania samochodu. Poza tym nadzoruje używanie pojazdu korzystając z GPS. Pojazd wykorzystywany jest przez pracownika jedynie w celach służbowych. Po godzinach pracy garażowany jest pod adresem zamieszkania pracownika. Ilość zużytego paliwa monitorowana jest poprzez GPS oraz kontrolę rachunków za zakup paliwa.

W związku z powyższym Podatnik zrósł się do organu podatkowego z zapytaniem, czy w związku ze stanem faktycznym zgodnie z art. 86a ustawy o podatku od towarów i usług istnieje możliwość odliczenia 100% kwoty podatku od wydatków związanych z posiadanym pojazdem samochodowym.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy w pierwszej kolejności wyjaśnił, iż wykorzystanie samochodu służbowego w celu przejazdu pomiędzy miejscem pracy, a miejscem parkowania samochodu służbowego, tj. zamieszkania pracownika, sprzyja wygodzie kierowcy, który nie musi we własnym zakresie organizować sobie środka transportu do pracy. Zatem dojazd pracownika do pracy lub do miejsca parkowania samochodu służbowego nie ma związku z działalnością gospodarczą pracodawcy. Zapewnienie ułatwienia w tym zakresie ze strony pracodawcy realizuje cel prywatny pracownika, nie zaś gospodarczy pracodawcy.

Zatem dokonując analizy opisu sprawy w powiązaniu z obowiązującymi przepisami prawa organ podatkowy stwierdził, iż w sytuacji, kiedy samochód będzie wykorzystywany zarówno do działalności gospodarczej jak również do celów innych niż działalność gospodarcza tj. do tzw. celów „mieszanych”, to Podatnikowi będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w wysokości 50% kwoty podatku, o którym mowa w art. 86a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, od wydatków związanych z eksploatacją pojazdu, a od dnia 1 lipca 2015 roku również od zakupionego paliwa zgodnie z ww. art. 12 ust. 1 ustawy nowelizującej.

Jednocześnie organ podatkowy zaznaczył, iż odnośnie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia ubezpieczenia OC i AC należy zwrócić uwagę na art. 43 ust. 1 pkt 37 ww. ustawy, zgodnie z którym zwalnia się od podatku usługi ubezpieczeniowe, usługi reasekuracyjne i usługi pośrednictwa w świadczeniu usług ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych, a także usługi świadczone przez ubezpieczającego w zakresie zawieranych przez niego umów ubezpieczenia na cudzy rachunek, z wyłączeniem zbywania praw nabytych w związku z wykonywaniem umów ubezpieczenia i umów reasekuracji. Zatem, nawet w przypadku obciążenia nabywanych usług ubezpieczeniowych podatkiem VAT, faktura dokumentująca ich nabycie, zgodnie z ww. art. 88 ust. 3a pkt 2 ww. ustawy, nie będzie stanowić podstawy do obniżenia kwoty podatku należnego.

Podstawa prawna: art. 86a ust.1 ustawy z dnia 11 mara 2004 roku o podatku od towarów i usług.