Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Przedsiębiorcy przysługuje ograniczone do 50% prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatku związanego z zakupem miejsca postojowego.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 1 lutego 2016 roku nr IBPP2/4512-952/15/JJ.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Przedsiębiorca, czynny podatnik VAT, który w lipcu 2015 roku nabył miejsce postojowe na cele zarówno gospodarcze jak i prywatne. Nabycie miejsca postojowego nastąpiło na rynku pierwotnym w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na podstawie faktury VAT. Naliczony podatek VAT wynikający z faktur kosztowych związanych z utrzymaniem samochodu rozliczany jest w 50%.

Miejsce postojowe nie posiada formalnie przypisanego pojazdu. Natomiast zakup wydzielonego i oznakowanego miejsca postojowego dokonano w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Będzie ono wykorzystywane wyłącznie do postoju pojazdu wykorzystywanego w opodatkowanej podatkiem VAT działalności gospodarczej oraz ewentualnie do postoju pojazdów klientów lub kontrahentów firmy. Miejsce postojowe znajduje się w miejscu, które jest obecnie miejscem zamieszkania Przedsiębiorcy, ale jednocześnie miejscem wykonywania działalności gospodarczej. Samochód, który będzie parkowany na nabytym miejscu postojowym jest wykorzystywany w celach związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą opodatkowaną podatkiem VAT jak i do celów prywatnych.

W związku z powyższym Przedsiębiorca zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy jest uprawniony do odliczenia 50 % naliczonego podatku VAT od zakupu miejsca postojowego na podstawie faktury VAT.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy w powiązaniu z obowiązującymi przepisami prawa organ podatkowy uznał, iż skoro wydatek na nabycie miejsca postojowego dotyczący konkretnego pojazdu, użytkowanego przez Przedsiębiorcę w prowadzonej działalności gospodarczej oraz wykorzystywanego w celach prywatnych, nie należy do kategorii kosztów ogólnych związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, od których przysługuje prawo do odliczenia na zasadach ogólnych – tj. z zastosowaniem przepisów art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług. Wydatek ten Przedsiębiorca poniósł w związku z użytkowaniem posiadanego samochodu należącego do kategorii pojazdów wymienionej w art. 86a ust. 1 ww. ustawy.

W związku z użytkowaniem tego rodzaju samochodu zasadom szczególnym podlegają także wydatki ich dotyczące, o czym stanowią przepisy art. 86a ust. 2 pkt 3 ww. ustawy. Przepis art. 86a ust. 2 pkt 3 ustawy zawiera w swej treści otwarty katalog kosztów dotyczących użytkowania takiego samochodu, bowiem przedstawione w tym przepisie wydatki nie wyczerpują wszystkich kosztów, które powstają w związku z użytkowaniem posiadanego samochodu. Wymieniony we wniosku wydatek na zakup miejsca postojowego, jest bezpośrednio związany z użytkowanym przez Przedsiębiorcę samochodem wykorzystywanym zarówno do działalności gospodarczej jak również do celów prywatnych. Tak więc odliczenie podatku naliczonego od ww. zakupu miejsca postojowego nie można dokonywać z pominięciem regulacji zawartych w treści art. 86a ww. ustawy.

Zatem wykorzystanie samochodu do użytku prywatnego wyklucza pełne odliczenie podatku naliczonego. W konsekwencji organ podatkowy stwierdził, iż Przedsiębiorcy przysługuje ograniczone do 50% prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatku związanego z zakupem miejsca postojowego. Bez znaczenia pozostaje fakt, że z miejsca postojowego skorzystają również klienci, bowiem zakupione miejsce postojowe jest wykorzystywane do postoju pojazdu Przedsiębiorcy wykorzystywanego do celów mieszanych.

Podstawa prawna: art. 86a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.