Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT , MIEJSCE ŚWIADCZENIA (art. 22-28)

July 19, 2013

Miejsce świadczenia usług spedycji na rzecz kontrahenta spoza UE

0 974

Usługi spedycji nie będą podlegały opodatkowaniu VAT na terytorium kraju, a ich wykonanie należy udokumentować fakturą VAT, jako czynność niepodlegającą VAT na terytorium kraju.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 11 kwietnia 2013 roku nr ITPP3/443-23/13/AT.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Agencja celna z siedzibą w Polsce, która jest odpowiedzialna za zorganizowanie transportu oraz zabukowanie kontenerów w portach dla chińskiego eksportera, za co wystawia faktury VAT. Główny przedmiot usługi świadczonej przez Agencję celną stanowi konsultacja w zakresie transportu oraz jego organizowanie. Z kolei opłaty armatorskie i przestoje w portach oraz opłatę portową są refakturowane przez Agencję celną dla chińskiego kontrahenta. Usługa transportu jest świadczona w Polsce. Faktury za usługę transportu są wystawione jako faktury VAT NP., a z kolei refaktury „na stawce” VAT 0%. Organizacja transportu przez Spółkę dotyczy całości towaru importowanego do Polski z Chin. Pod pojęciem usługi transportu świadczonej w Polsce Spółka rozumie całość czynności podejmowanych w celu organizowania i przygotowania transportu. Usługa transportu wykonywana jest tylko i wyłącznie dla kontrahenta z Chin. Opisane we wniosku usługi świadczone przez Spółkę „mogą zostać zakwalifikowane” jako usługi spedycyjne, stosownie do treści art. 794 Kodeksu cywilnego.

W związku z powyższym Agencja zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy niniejsza usługa „transportu” wykonywana na rzecz eksportera z siedzibą w Chinach nie podlega opodatkowaniu w Polsce i czy powinna być udokumentowana wystawioną przez Agencję celną fakturą VAT NP.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Z obowiązujących przepisów kodeksu cywilnego wynika, iż pod pojęciem spedycji mieści się szerszy zakres czynności niż pod pojęciem transportu. W zakres usługi spedycji wchodzi bowiem cały zestaw czynności, wykonywanych przez spedytora bezpośrednio lub pośrednio, które doprowadzić mają do przewozu towaru w miejsce określone przez zlecającego usługę. Usługa ta ma charakter kompleksowy i obejmuje swoim zakresem czynności związane z przewozem towaru, m.in.: załadunek, formowanie przesyłki, przewóz itp., jak i czynności formalne, umożliwiające dokonanie przewozu, m.in.: wypełnianie stosownej dokumentacji, ubezpieczenia, opłaty itp. Nie oznacza to jednak, że spedytor musi sam wszystkie te czynności wykonać.

Dokonując analizy obowiązujących przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz opisu sprawy organ podatkowy stwierdził, że skoro czynności wykonywane przez Agencję na rzecz kontrahenta z Chin, będącego podatnikiem w rozumieniu art. 28a ww. ustawy mogą zostać zakwalifikowane jako usługi spedycji w rozumieniu przepisów art. 794 Kodeksu cywilnego, to tym samym uwzględniając treść art. 28b ust. 1 ww. ustawy miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej – w tym przypadku terytorium Chin, o ile nie są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej. Bowiem w przedmiotowej sprawie nie wystąpią okoliczności wskazane w art. 28f ust. 1a ustawy.

Podstawa prawna: art. 28b ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.